PolskaW Warszawie powstanie Klinika Stresu Bojowego

W Warszawie powstanie Klinika Stresu Bojowego

W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie powstanie Klinika Stresu Bojowego. Żołnierze powracający z Iraku będą mogli tam skorzystać z kompleksowej opieki specjalistycznej psychologów i psychiatrów.

Człowiek wracający z pola walki może cierpieć na pewien zespół stresowy, czyli na zaburzenia snu, lęki, zbyt ostre reakcje na bodźce. Nie wszyscy potrzebują leczenia psychiatrycznego. Żołnierze bardzo często potrzebują pomocy po prostu dobrych psychologów. Do tej pory mogli korzystać z tego m.in. w Bydgoszczy i Wrocławiu. Teraz powstanie klinika w Warszawie, skupiająca określone grono specjalistów.

Zespół stresu pourazowego, nazywany także zaburzeniami po stresie traumatycznym, jest zespołem specyficznych symptomów, które mogą pojawić się u ludzi po przeżyciu ekstremalnego zdarzenia.

Objawia się najczęściej skłonnością do przeżywania i przypominania sobie zdarzeń, które wywołały głęboki wstrząs (np. widoku śmierci kolegów, własnych zagrożeń czy utraty bliskich) lub też unikaniem sytuacji, miejsc, ludzi, które kojarzą się z traumą. U osób cierpiących na ten zespół pojawiają się trudności z koncentracją, snem, drażliwość, lęk i agresja.

Komandor dr Andrzej Zabielski z Wojskowej Służby Zdrowia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zaznaczył, że zespół stresu pourazowego jest szczególną postacią zaburzeń występującą u normalnych, zdrowych ludzi. Podkreślił, że nie należy go kojarzyć z chorobą psychiczną.

Od stycznia tego roku prowadzone są turnusy psychologiczno- lecznicze, w których mogą uczestniczyć m.in. żołnierze powracający z Iraku. Turnusy trwają dwa tygodnie. Obejmują terapie - indywidualne i grupowe, warsztaty i ćwiczenia. W turnusach mają prawo uczestniczyć także rodziny żołnierzy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)