PolskaW Warszawie powstało Centrum Badań nad Terroryzmem

W Warszawie powstało Centrum Badań nad Terroryzmem

Dostarczaniem decydentom raportów i
ekspertyz na temat zapobiegania terroryzmowi w Polsce ma zająć się
nowo powołane Centrum Badań nad Terroryzmem. Otwarcie centrum w
warszawskim Collegium Civitas ogłosiły władze
uczelni.

20.06.2005 | aktual.: 20.06.2005 15:42

Centrum ma być ośrodkiem naukowo-badawczym o charakterze interdyscyplinarnym. Zrzesza ekspertów różnych specjalności, m.in. politologów, psychologów, socjologów i kulturoznawców.

Zagrożenie terroryzmem w Polsce jest realne, pytanie tylko gdzie i w jakiej formie może wystąpić - podkreślił wicedyrektor ds. programowych nowo powołanego centrum Krzysztof Liedel.

Jego zdaniem, polskie formacje antyterrorystyczne umieją już sobie radzić z konwencjonalnymi zagrożeniami, takimi jak zamachy bombowe czy porwanie zakładników. Gorzej jest z przygotowaniem do walki z biologiczną i chemiczną bronią masowego rażenia, np. wąglikiem, toksycznymi gazami czy zmutowanymi postaciami chorób - wyjaśnił.

Według Liedla, powołane centrum wypełnia lukę w kompleksowych badaniach nad terroryzmem w Polsce.

Innego zdania w sprawie nowej placówki badawczej jest gość konferencji, doradca prezydenta Warszawy ds. bezpieczeństwa, pułkownik Roman Polko. Jego zdaniem, Polsce nie jest potrzebny następny ośrodek badań nad terrroryzmem, ale rzeczywiste działanie: stworzenie systemu koordyncji działań na wypadek ataku terrorystycznego.

Choć na szczeblu rządowym i prezydenckim pracuje nad bezpieczeństwem państwa kilkaset osób, nadal nie ma systemu reagowania kryzysowego, który by łączył siły i środki, które posiadamy - podkreślił płk Polko. W jego opinii, potrzebne jest szybkie uchwalenie ustawy, tworzącej taki system.

Collegium Civitas jest niepaństwową szkołą wyższą w Warszawie działającą od 1997 r. pod patronatem pięciu instytutów Polskiej Akademii Nauk: Instytutu Filozofii i Socjologii, Instytutu Historii, Instytutu Sztuki oraz Instytutu Slawistyki. Uczelnia oferuje studia w dziedzinie nauk społecznych i politycznych, stosunków międzynarodowych, dziennikarstwa oraz filozofii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)