W tym kraju umiera na COVID-19 ponad 700 osób dziennie. To nasz sąsiad
Sytuacja epidemiczna w Rosji jest fatalna. Od miesiąca z powodu COVID-19 umiera tam ponad 700 osób dziennie. Niejednokrotnie dobowa liczba zgonów prawie przekraczała tam jeszcze wyższe granice.
06.08.2021 17:37
Tylko w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 w Rosji zmarły 792 osoby. Jest to najwyższa liczba zgonów odnotowana w ciągu ostatnich 30 dni.
Innym wskaźnikiem, który obrazuje powagę sytuacji jest liczba zakażeń. Te utrzymują się tam zawsze powyżej 20 tys. na dobę, a niejednokrotnie przekraczają nawet 25 tys.
Zobacz także: Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla grup zawodowych? Stanowisko wiceministra zdrowia
Prawie milion osób pod obserwacją
Naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa przyznała w piątek, że sytuacja epidemiczna pozostaje napięta. W 35 regionach Federacji Rosyjskiej - spośród ponad 80 - zachorowań przybywa, a jedynie w 22 regionach ich liczba spada. W pozostałych miejscach liczba zakażeń utrzymuje się na stałym poziomie.
Pod obserwacją medyków pozostaje 915 tys. zakażonych, z których 78 proc. leczy się ambulatoryjnie. W szpitalach przebywa 196 tys. pacjentów.
Co ze szczepieniami?
W sierpniu 2020 r. Rosja stała się pierwszym krajem na świecie, który zarejestrował szczepionkę przeciwko COVID-19. Prezydent Władimir Putin ogłaszał wtedy tę wiadomość z wielką pompą.
Dwanaście miesięcy po dopuszczeniu Sputnika V do użytku wskaźnik wyszczepialności rosyjskiego społeczeństwa jest jednak jednym z najniższych na świecie i wynosi zaledwie 18,5 proc. Nie powiodły się więc ambitne plany rosyjskich władz.
W kraju zarejestrowane są też dwie inne szczepionki, obie rodzimej produkcji: EpiVacCorona i CoviVac. W Rosji nie dopuszczono jednak żadnego preparatu, który jest oferowany na zachodzie.
Właśnie to - według zagranicznych mediów - jest powodem tak niskich statystyk szczepień. Stacja ABC News, powołując się na rozmowy z Rosjanami podkreśla, że tamtejsze społeczeństwo nie ma zaufania do rodzimych specyfików, dlatego duża część ludzi nie zamierza w ogóle przyjąć wakcyny.
Zobacz także: Koronawirus u osób zaszczepionych. Nowe wyniki badań
Źródło: ABC News/PAP