PolskaW Tykocinie obchody żydowskiego święta Purim

W Tykocinie obchody żydowskiego święta Purim

W Tykocinie (podlaskie) obchodzono radosne święto żydowskie Purim. Był pochód w okolicznościowych przebraniach, prezentacja teatralna fragmentów Biblii i słodki poczęstunek dla uczestników obchodów,
zorganizowanych w tamtejszej synagodze-muzeum.

W Tykocinie obchody żydowskiego święta Purim
Źródło zdjęć: © PAP

04.03.2007 15:35

Purim, to jedno z najważniejszych świąt żydowskich, nazywane żydowskim karnawałem lub Świętem Odmienionych Losów. Żydzi w Purim składają jałmużnę, obdarowują się prezentami, mężczyźni przebierają za kobiety.

Przypada zawsze 14 i 15 dnia miesiąca księżycowego Adar, miesiąc przed świętem żydowskiej Paschy. W tym roku Purim przypada na 4-5 marca.

Obchodzi się je na pamiątkę wydarzeń z przełomu V i VI wieku przed naszą erą, gdy od całkowitej zagłady Żydzi zostali uratowani przez królową Esterę. Zagłady chciał dokonać perski wezyr Haman, ale dzięki sprytowi Estery do tego nie doszło. Estera zaprosiła Hamana na ucztę, potem podstępnie został zwabiony do jej łoża, tak by zauważył to król, który skazał go za to na śmierć.

Organizatorem obchodów w Tykocinie, już od paru lat, jest muzeum w tamtejszej zabytkowej synagodze - oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Jak podkreśla kierownik tykocińskiej placówki Ewa Wroczyńska, Purim to święto radości. Należy się cieszyć, bawić i ucztować (także przy alkoholu), ale także dawać biednym jałmużnę, a przynamniej dwóm zaprzyjaźnionym rodzinom wysłać słodkie wypieki.

Uczestnicy obchodów w Tykocinie mogli skosztować różnych słodyczy, w tym ciastek, zwanych na pamiątkę święta: hamantaszami lub uszami Hamana.

Gmina żydowska działała w Tykocinie od 1522 roku, przed wojną uważana była za jedną z największych w kraju. Przestała istnieć w sierpniu 1941 roku, gdy w pobliskim Lesie Łopuchowskim hitlerowcy zgładzili 2,5 tys. mieszkańców miasteczka.

Obecnie Tykocin to miejsce licznie odwiedzane przez Żydów z całego świata. Muzeum w synagodze ma stałe ekspozycje poświęcone społeczności Tykocina, przygotowuje też obchody świąt.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)