Trwa ładowanie...

W Turcji zablokowano dostęp do WikiLeaks, gdzie zamieszczono maile rządzącej AKP

• Turecki regulator internetowy zablokował dostęp do WikiLeaks
• Na demaskatorskim portalu zamieszczono ok. 300 tys. maili członków rządzącej w kraju Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP)

Share
W Turcji zablokowano dostęp do WikiLeaks, gdzie zamieszczono maile rządzącej AKP
Źródło: AFP, fot: DANIEL MIHAILESCU
d4h4eeb

Urząd TCB ogłosił, że podjęto "środki administracyjne" przeciwko stronie internetowej. Tego określenia TCB często używa w przypadku blokowania dostępu do witryn w sieci.

We wtorek późnym wieczorem WikiLeaks zamieściło pierwszą część "Maili AKP". Chodzi o 294 tys. wiadomości elektronicznych wraz z tysiącami załączników z 762 skrzynek z domeny akparti.org.tr. Najstarsze maile pochodzą z 2010 roku, najnowsza udostępniona wiadomość została wysłana na początku czerwca br.

"Otrzymaliśmy ten materiał tydzień przed próbą zamachu stanu. WikiLeaks przyspieszyła planowaną publikację w odpowiedzi na rządowe czystki po puczu" - czytamy na stronie portalu.

d4h4eeb

W oświadczeniu podkreślono, że źródło, które przekazało portalowi maile, "nie jest w żaden sposób powiązane" z tymi, którzy stoją za próbą zamachu stanu, z rywalizującymi z AKP ugrupowaniami czy z państwem tureckim.

We wtorek tureckie władze rozszerzyły na szkolnictwo i media czystki, które wcześniej wymierzone były w rzekomych zwolenników tureckiego kaznodziei Fethullaha Gulena w wojsku, policji i sądownictwie. Po nieudanym puczu już co najmniej 45 tys. osób zostało zatrzymanych, zwolnionych z pracy lub zawieszonych w obowiązkach.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4h4eeb

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h4eeb
d4h4eeb
Więcej tematów