Trwa ładowanie...

W szkolnych stołówkach w Wielki Post nie będzie mięsa

Z okazji rozpoczętego właśnie Wielkiego Postu
władze oświatowe Rzymu poleciły stołówkom we wszystkich
publicznych szkołach podstawowych i średnich wycofać z jadłospisów
na sześć najbliższych piątków dania mięsne - informuje "La
Repubblica".

W szkolnych stołówkach w Wielki Post nie będzie mięsaŹródło: Jupiterimages
d4bpikx
d4bpikx

Decyzji ostro sprzeciwiają się dyrektorzy szkół.

Autorka tej inicjatywy asesor do spraw oświaty Laura Marsilio argumentuje, że zmiana jest odpowiedzią na liczne prośby rodzin, które - jak podkreśla - w 90% są wyznania katolickiego.

Marsilio twierdzi, że w przeciwnym razie konieczne byłoby spełnienie indywidualnych próśb rodziców, by przygotowywać osobne dania bezmięsne dzieciom z rodzin katolickich.

Rzymski dziennik przytacza wypowiedzi zbuntowanych dyrektorów szkół, którzy podkreślają, że nigdy wcześniej nie zmieniono jadłospisu z powodów religijnych. - Przecież to są dzieci - powiedział dyrektor jednej ze szkół. Zauważył też, że w szkołach we włoskiej stolicy jest wiele dzieci żydowskich i muzułmańskich. Zgodnie z tą logiką - jego zdaniem - należałoby dostosować się także do wymogów ich religii.

d4bpikx

Zwrócono również uwagę na to, że decyzja została pospiesznie ogłoszona na kilka dni przed wizytą Benedykta XVI na rzymskim Kapitolu, gdzie papież ma być gościem burmistrza Gianniego Alemanno.

W zeszłym roku nowe prawicowe władze Rzymu wycofały ze szkół podstawowych i średnich inicjatywę "menu etnicznego", w ramach której raz w miesiącu w stołówkach podawano dania z krajów pochodzenia imigrantów, mieszkających w mieście. Zorganizowano wtedy m.in. dzień polski. Rządząca prawica uznała pomysł ten za sprzeczny z włoską tradycją i ostro skrytykowała poprzednią centrolewicową ekipę za zmuszanie dzieci do jedzenia obcych im dań. (kab)

Sylwia Wysocka

d4bpikx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bpikx
Więcej tematów