PolskaW szkołach na Śląsku rusza pilotażowy program "Mediacje rówieśnicze"

W szkołach na Śląsku rusza pilotażowy program "Mediacje rówieśnicze"

Pilotażowy program "Mediacje rówieśnicze", którego celem jest m.in. przekonywanie młodzieży do polubownego rozwiązywania sporów, zainaugurowano w środę w Gliwicach. W ramach inicjatywy w kilku placówkach oświatowych w woj. śląskim powstaną szkolne kluby mediacji.

W szkołach na Śląsku rusza pilotażowy program "Mediacje rówieśnicze"
Źródło zdjęć: © Fotolia

Przedsięwzięcie organizowane jest przez Ośrodek Mediacji Fundacji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego "Facultas Iuridica".

- Program "Mediacje rówieśnicze" ma przekonać uczniów, by polubownie rozwiązywali swoje konflikty. Chcemy ich też nauczyć otwartości i szacunku wobec innych - powiedział PAP dyrektor ośrodka Grzegorz Frączek.

Obecny na inauguracji programu minister sprawiedliwości Borys Budka podkreślił, że polubownego rozwiązywania problemów należy się uczyć "od małego". - Jestem przekonany, że wy nam - dorosłym pokażecie, że umiecie ze sobą rozmawiać, umiecie spory rozwiązywać nie siłą, nie bijąc się na korytarzach, nie bijąc się po lekcjach - powiedział minister zwracając się do uczniów.

Frączek podkreślił, że pierwszym etapem programu są szkolenia dla nauczycieli w zakresie mediacji. Tę wiedzę mają następnie przekazywać uczniom m.in. w ramach lekcji wychowawczych.

- Powstaną też szkolne kluby mediacji. W nich dzieci najpierw będą się uczyły mediacji na podstawie scenek-symulacji, a jeśli już zaistnieją jakieś konflikty, to będzie je można rozwiązywać właśnie tam. Naszym celem jest, by dzieci nauczyły się rozwiązywać spory we własnym środowisku - powiedział Frączek.

Do udziału w programie zgłosiło się dotychczas kilka placówek oświatowych z woj. śląskiego. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliusza Słowackiego nr 10 w Gliwicach, gdzie we wtorek zainaugurowano akcję.

Pedagog szkolny Małgorzata Czarnecka podkreśliła, że nauka mediacji jest ważna. - Dzieci ciągle wchodzą w jakieś konflikty, więc ta forma uświadamiania ich, w jaki sposób mogą je rozwiązywać jest potrzebna już od szkoły podstawowej - zaznaczyła.

Czarnecka wyjaśniła, że w ramach szkolnego klubu mediacji chętni na dodatkowych zajęciach będą się uczyć podstawowych jej zasad m.in. ufności, dobrowolności i bezstronności. Kolejnym etapem będzie stworzenie listy szkolnych mediatorów, do których uczniowie będą mogli się zgłaszać w przypadku sporów. Mediacje będą mogli przeprowadzać sami uczniowie pod opieką pedagoga.

Frączek dodał, że choć rozpoczynający się program "Mediacje rówieśnicze" zakłada działanie na płaszczyźnie uczeń-uczeń, to nie wyklucza on rozwiązywania tą metodą także sporów między rodzicami czy nauczycielami.

Program odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości i Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)