W środę wigilia żydowskiego Nowego Roku - 5775
W środę wieczorem rozpocznie się celebracja święta Rosz Haszana, czyli żydowskiego Nowego Roku. Według hebrajskiego kalendarza będzie to rok 5775. Rosz Haszana, co znaczy Głowa Roku, upamiętnia w tradycji żydowskiej m.in. stworzenie świata.
Święto Rosz Haszana przypomina także o sądzie Bożym, otwiera też dziesięciodniowy okres pokuty trwający do święta Jom Kippur.
Święto odwołuje się do początku świata. Zgodnie z tradycją żydowską człowiek został stworzony pierwszego dnia miesiąca Tiszrej, czyli w Rosz Haszana. Tego samego dnia jednak zgrzeszył, został przez Boga osądzony, prosił o przebaczenie i został wygnany z Ogrodu Eden. Dlatego święto Rosz Haszana jest jednocześnie radosnym początkiem Nowego Roku i groźnym Dniem Sądu.
Pierwszy dzień Rosz Haszana przypada w tym roku w czwartek, ale - podobnie jak w przypadku innych żydowskich świąt - obchody rozpoczynają się poprzedniego dnia wieczorem. Rosz Haszana potrwa dwa dni - do zmierzchu w piątek.
W wigilię święta społeczność żydowska w Warszawie spotka się na wieczornych modlitwach w Synagodze im. Nożyków oraz w reformowanej Synagodze Ec-Chaim, a potem na wspólnej kolacji świątecznej - poinformowała PAP Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.
Święto obwieści tradycyjny dźwięk dęcia w szofar - specjalnie przygotowany barani róg. Szofar ma bogatą symbolikę - jako róg baranka przypomina o biblijnej ofierze Izaaka. Jest również sygnałem do walki ze złem tkwiącym w każdym człowieku - siłę szofaru pokazali starożytni Izraelici, którzy obalili z pomocą trąb mury Jerycha.
Wspólny świąteczny posiłek rozpocznie się od modlitwy. Jednym z tradycyjnych składników spożywanych tego dnia potraw są jabłka, które - zanurzane w miseczkach z miodem - mają zapewnić obfitość i słodkość nadchodzącego roku. Na stole znajdą się także granaty, daktyle i marchewki.
Następnego dnia, w pierwszy dzień święta Rosz Haszana, odbędzie się Taszlich, czyli wrzucenie okruchów do rzeki, co symbolizuje oczyszczenie się z grzechów.
Zgodnie z judaizmem, w Rosz Haszana Bóg ocenia ludzi i zapisuje ich losy w dwóch księgach: sprawiedliwych w Księdze Życia, a zatwardziałych grzeszników w Księdze Śmierci. Pozostałym Bóg daje dziesięć dni na poprawę. O ich losach zadecyduje w Jom Kippur (Dniu Pojednania), który w tym roku przypadnie 4 października. Dlatego w Rosz Haszana Żydzi składają sobie życzenia "Obyście zostali zapisani na dobry rok".