W środę pogrzeb prof. Stelmachowskiego
W środę na Cmentarzu Powązkowskim w
Warszawie pochowany zostanie prof. Andrzej Stelmachowski.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się po południu od mszy w
katedrze św. Jana na Starym Mieście. Pogrzeb z udziałem
najwyższych władz polskich będzie miał charakter państwowy.
W uroczystościach wezmą udział prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Maciej Płażyński oraz członkowie Prezydium Sejmu i Senatu.
W trakcie uroczystości przewidziany jest ceremoniał wojskowy, m.in. odegrany zostanie hymn Polski, oddana zostanie salwa honorowa.
Mszy żałobnej w katedrze św. Jana, która rozpocznie się o godz. 14 będzie przewodniczył Metropolita Warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz. W świątyni ma zostać odczytane postanowienie prezydenta o przyznaniu pośmiertnie prof. Stelmachowskiemu Orderu Orła Białego.
Msza św. będzie otwarta dla wszystkich chcących uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu byłego marszałka Senatu.
O godz. 17 rozpocznie się ceremonia pogrzebowa na Starych Powązkach. Kondukt żałobny przejdzie od bramy św. Honoraty do miejsca ostatniego spoczynku.
W tej części uroczystości przewidziane są wystąpienia m.in. prezydenta, premiera, marszałka Senatu, wicemarszałka Sejmu Jarosława Kalinowskiego, prezesa "Wspólnoty Polskiej" oraz przedstawicieli Uniwersytetu Warszawskiego.
Andrzej Stelmachowski - były marszałek Senatu, były minister edukacji narodowej, b. prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska i doradca prezydenta L. Kaczyńskiego ds. Polonii, zmarł 7 kwietnia w Warszawie. Miał 84 lata.
Urodził się w 1925 r. w Poznaniu. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej. Był wybitnym znawcą prawa cywilnego i rolnego. Studia prawnicze odbywał na Uniwersytecie Warszawskim (podziemnym w latach 1943-1944) oraz na Uniwersytecie Poznańskim w latach 1945-1947, gdzie doktoryzował się w 1950 roku.
W latach 1962-1969 wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim. Po studiach prawniczych pracował naukowo na uczelniach w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Białymstoku. Od 1969 r. był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.
Tytuł doktora honoris causa przyznały mu polskie i zagraniczne uniwersytety, m.in. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Paryski I i Uniwersytet w Ferrarze.
W sierpniu 1980 r. pełnił funkcję doradcy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Był także członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.
W okresie stanu wojennego był doradcą Tymczasowej Komisji Krajowej NZZ "Solidarność". Był zaangażowany w sprawę powołania kościelnej Fundacji na Rzecz Rolnictwa. W 1989 r. był jednym z inicjatorów Okrągłego Stołu ze strony Solidarności i uczestnikiem - jako współprzewodniczący podzespołu ds. rolnictwa - jego obrad plenarnych i prac zespołowych.
W latach 1989-1991 był marszałkiem Senatu I kadencji, a w latach 1991-1992 ministrem edukacji narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.
Od lutego 1990 do 11 maja 2008 r. prof. Stelmachowski był prezesem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie. W marcu 2007 roku został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. Polonii.