W sobotę warszawska konwencja PiS - w miejscu prezentacji rządu Kopacz
W sobotę w Warszawie odbędzie się konwencja samorządowa PiS. Zostanie na niej zaprezentowany program Jacka Sasina - kandydata tej partii na prezydenta stolicy. PiS przedstawi też kandydatów na radnych Warszawy i do sejmiku mazowieckiego. Konwencja odbędzie się w auli Politechniki Warszawskiej, czyli tam, gdzie premier Ewa Kopacz zaprezentował swój rząd - informuje rp.pl.
02.10.2014 | aktual.: 02.10.2014 16:38
Głos na konwencji zabierze prezes PiS Jarosław Kaczyński. Sasin powiedział, że zaprezentuje program dla Warszawy i hasło swojej kampanii. - Nasz program ma kilkadziesiąt stron. Powiem o filozofii rządzenia takim szczególnym miastem, jakim jest Warszawa - podkreślił.
Podczas konferencji prasowej Sasin powiedział, że w sobotę poruszy sprawy kultury i kwestie społeczne, którymi w niewystarczającym stopniu zajmuje się obecna prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
- To jest prezydentura nastawiona tylko i wyłącznie na budowanie miasta w postaci betonu, stali, asfaltu. I to też trzeba robić, nie mam zamiaru za to Hanny Gronkiewicz-Waltz krytykować. Obok tego równą wagę trzeba przywiązywać do innych aspektów życia - do kultury, do spraw społecznych, do ochrony zdrowia. Jakość życia w wielkim mieście to nie są tylko przejezdne arterie, mosty, chociaż one są też niezwykle ważn" - powiedział Sasin.
Zapowiedział, że jeżeli zostanie prezydentem stolicy ustanowi nagrodę m.st. Warszawy (w postaci stypendium) dla uczniów klas maturalnych warszawskich szkół średnich angażujących się w "działalność o charakterze dziennikarskim". Polityk ogłosił swoje plany w dzień setnej rocznicy legendarnego "Kuriera z Warszawy", b. dyrektora Radia Wolna Europa, pisarza i publicysty Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Złożył także kwiaty na jego pomniku przy ul. Czerniakowskiej.
PiS zainaugurował samorządową kampanię wyborczą we wrześniu w Łodzi. Zaprezentowano wówczas deklarację samorządowca, pod którą ma podpisać się każdy kandydat PiS. Znajduje się w niej m.in. obowiązek przeciwdziałania likwidacji lokalnych posterunków, szpitali i szkół.
Jak wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PiS, z warszawskiego okręgu obejmującego dzielnice Ursynów, Wilanów, Śródmieście, Mokotów jedynkę otrzymał Witold Kołodziejski, w latach 2007-2010 przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, od 2010 wiceburmistrz Ursynowa. Za nim znalazła się b. europoseł i b. posłanka Ewa Tomaszewska.
Z kolei liderem listy obejmującej dzielnice Bemowo, Bielany, Ursus, Włochy, Ochota, Wola, Żoliborz został Michał Dworczyk, doradca premiera ds. wschodnich w czasie rządów PiS, w latach 2009-2010 doradca w Kancelarii Prezydenta w okresie prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Dwójka przypadła Jerzemu Wielgusowi - zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
W okręgu, w skład którego wchodzą dzielnice: Białołęka, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła, Praga Północ, Praga Południe jedynkę otrzymał stołeczny radny Tomasz Zdzikot. Na drugim miejscu znalazł się Jakub Opara, który pracował w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Po wyborach w 2010 roku w 51-osobowym sejmiku województwa mazowieckiego PiS zdobyło 14 mandatów. Więcej, bo 17 zdobyła PO; PSL wprowadził 13 radnych; SLD - 7.O prezydenturę w Warszawie poza Sasinem ubiegać się będzie obecna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, polityk Twojego Ruchu Andrzej Rozenek, szef mazowieckiego SLD Sebastian Wierzbicki. Aktywistka miejska Joanna Erbel będzie kandydatką Partii Zieloni; wystartuje też wiceprzewodniczący KNP Jacek Wilk oraz Piotr Guział z ramienia Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej.
W sobotę również PO inauguruje kampanię w Warszawie. Zaprezentuje swoich kandydatów, a gwiazdami mają być premier Ewa Kopacz i Hanna Gronkiewicz-Waltz, która ubiega się o ponowny wybór na prezydenta stolicy. Partia zdecydowała się wynająć jedną hal w studiu zdjęciowym na przedmieściach Warszawy. To tam nagrywane jest kilka popularnych seriali i programów rozrywkowych - informuje rp.pl.