Trwa ładowanie...
świat
05-07-2007 12:25

W sobotę poznamy siedem nowych cudów świata

Wkrótce poznamy nową, współczesną listę siedmiu cudów świata. Jej starożytna poprzedniczka obejmowała słynne budowle w krajach basenu Morza Śródziemnego. Do nowej kandydują obiekty z całego świata i dzieła powstałe do 2000 roku. Siedem cudów świata zostanie ogłoszonych w Lizbonie w sobotę - z datą zawierającą trzy siódemki: 07-07-07.

W sobotę poznamy siedem nowych cudów świataŹródło: AFP
d3mhfj4
d3mhfj4

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/nowe-cuda-swiata-6038636416492161g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/nowe-cuda-swiata-6038636416492161g )
Kandydaci do nowych siedmiu cudów świata

Akcję wyłonienia tych obiektów zorganizowała prywatna organizacja z siedzibą w Szwajcarii - New 7 Wonders Foundation (N7W), która 50 proc. swych dochodów przeznacza na finansowanie konserwacji zabytków. Jeden z projektów to rekonstrukcja skalnego posągu Buddy w Bamianie, wysadzonego w powietrze przez talibów.

d3mhfj4

Członkowie fundacji wybrali 21 cudów świata, wybór siedmiu z nich pozostawiając światowej opinii publicznej. Zainteresowani mogą głosować na internetowej stronie fundacji www.new7wonders.com.

Na liście figurują: Akropol w Atenach, pałace i ogrody oraz twierdza Alhambry w hiszpańskiej Grenadzie wraz z późniejszym pałacem Karola V, Angkor - dawna stolica państwa Khmerów w środkowej Kambodży, Chichen Itza na Jukatanie w Meksyku, 38- metrowa postać Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Hagia Sophia w Stambule, rzymski amfiteatr Koloseum, wieża Eiffla w Paryżu, świątynie Kiyomizu w Kioto w Japonii, moskiewski Kreml, zachowane w Peru inkaskie miasto Machu Picchu, Wielki Mur Chiński, piramidy w Gizie (Egipt), zamek Neuschwanstein w Bawarii, starożytna Petra w Jordanii, Statua Wolności w Nowym Jorku, kamienny krąg w Stonehenge w Anglii, gmach opery w Sydney (Australia), mauzoleum Tadż Mahal w Agrze w Indiach, miasto Timbuktu w środkowym Mali, kamienne głowy na Wyspie Wielkanocnej (Chile).

Fundację założył w 2001 roku szwajcarski podróżnik Bernard Weber, który z pomocą wyłonionego komitetu sfinansował początkową kampanię. Siedziba fundacji mieści się w Zurychu, w Muzeum Heidi- Webera - ostatnim budynku zaprojektowanym przez światowej sławy architekta Le Corbusiera.

Ogłoszenie listy odbędzie się podczas uroczystości na wielkim stadionie Estadio da Luz w Lizbonie. Wystąpią na nim m.in. Chaka Khan, Jennifer Lopez, Jose Carreras, Alessandro Safina, Joaquin Cortes. Przy opisie każdego z kandydatów do listy organizatorzy - fundacja New 7 Wonders Foundation (N7W) - podają jego symboliczne znaczenie.

d3mhfj4

I tak w Akropolu w Atenach widzą oni "wielki symbol kultury i demokracji".

Pałace i ogrody Alhambry (Hiszpania, królewska rezydencja arabskich władców Grenady, obejmująca cytadelę, pałace Nasrydów, ogrody Generalife oraz późniejszy pałac Karola V), według pomysłodawców współczesnej listy siedmiu cudów świata mogą być symbolem "dostojeństwa i dialogu".

Za symbol "piękna i świętości" uznali oni największy na świecie zespół Angkor - dawną stolicę państwa Khmerów w środkowej Kambodży. Miała ona w założeniu być odzwierciedleniem hinduskiego kosmosu. Rozkwit Angkoru przypadł na IX-XV wiek.

d3mhfj4

Chichen Itza - najlepiej zachowany ośrodek religijny Majów na Jukatanie (Meksyk) ma symbolizować "kult i wiedzę".

Górującą nad Rio de Janeiro 38-metrową postać Zbawiciela z rozpostartymi ramionami uznano za symbol "powitania i otwartości". Posąg z betonu w stylu art deco, ukończony w 1931 r. według projektu Brazylijczyka Heitora da Silvy wykonał francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski.

Hagia Sophia w Stambule - świątynia z czasów potęgi Bizancjum za Justyniana (532-537), poświęcona Mądrości Bożej, przykryta ogromną kopułą na czterech potężnych filarach. Była przez tysiąc lat największą świątynią świata. Zastosowane tam architektoniczne rozwiązania, m.in. oświetlenia wnętrza przez otwory w bębnie kopuły, sprawiają, że wydaje się ona unosić nad nawą w powietrzu, a rozświetlona przestrzeń tworzy niemal mistyczną atmosferę. Według N7W Hagia Sophia jest symbolem "wiary i szacunku".

d3mhfj4

Rzymski amfiteatr Koloseum, którego architektura oddziałała na projekty współczesnych stadionów, uznano za symbol "radości i cierpienia".

Wieża Eiffla, która stała się wizytówką Francji i Paryża, wybudowana z okazji Wystawy Światowej w 1889 roku dla uczczenia setnej rocznicy Rewolucji Francuskiej, jest symbolem "wyzwania i postępu".

Buddyjski kompleks świątyń Kiyomizu ("Świątynia Czystej Wody") w japońskim Kioto, poświęcony boddhisatwie Kannon ucieleśniającej 33 różne kształty miłosierdzia, to symbol "klarowności i pogody".

d3mhfj4

Do zaliczenia w poczet siedmiu cudów świata kandyduje moskiewski Kreml, w którym organizatorzy listy widzą reprezentację "męstwa i symbolizmu".

Zachowane w Peru inkaskie miasto Machu Picchu określono jako symbol "społeczności i zaangażowania". Według organizatorów Wielki Mur Chiński jest niesamowitym dowodem "uporu i wytrwałości". Z liczącego niegdyś ok. 6,5 tys. km muru, który miał powstrzymać najazdy koczowników, w lepszym lub gorszym stanie zachowało się 2,5 tys. km. Obecny wygląd ten największy system fortyfikacji zawdzięcza pracom z XVI w.

Jedynym obiektem, który należał do "oryginalnych" cudów świata starożytnego i znalazł się także na liście szwajcarskiej fundacji, są piramidy w Gizie w Egipcie.

d3mhfj4

Zamek Neuschwanstein w Bawarii - "hołd dla fantazji i wyobraźni" - to bajkowy zamek na wzór średniowiecznych, powstały w XIX wieku dla Ludwika II Bawarskiego i nazwany na cześć Lohengrina - bohatera wagnerowskiej opery i postaci ze średniowiecznej germańskiej mitologii.

Starożytna Petra w Jordanii na skraju Pustyni Arabskiej - zespół grobowców i świątyń wykutych w stromych skalnych zboczach, stolica państwa Nabatejczyków ma być symbolem "inżynierii i ochrony".

Statua Wolności przy wejściu do portu w Nowym Jorku najbardziej ze wszystkich podobnych pomników przypomina Kolosa Rodyjskiego (olbrzymich rozmiarów brązowy posąg u wejścia do portu na wyspie Rodos) - jeden z siedmiu nieistniejących już cudów świata starożytnego. Symbol "szczodrości i nadziei".

Stonehenge - kamienny krąg z pionowo ustawionych głazów na angielskiej równinie Salisbury, uznawany za najważniejszą budowlę megalityczną w Wielkiej Brytanii i najprawdopodobniej związany z kultem Księżyca i Słońca, oznacza "intrygę i wytrzymałość"

Gmach Opery w Sydney (Australia) odzwierciedla "abstrakcję i kreatywność".

Tadż Mahal (dosł. korona wśród pałaców) w Agrze - mauzoleum uznane za klejnot muzułmańskiej sztuki w Indiach, symbol "miłości i namiętności". Wzniósł je w połowie XVII w. Szahdżahan (Król Świata) z dynastii Wielkich Mogołów dla upamiętnienia Mumtaz Mahal (Wybranki Haremu), drugiej, ukochanej żony. Marmurowe powierzchnie mauzoleum zdobią cenne kamienie, m.in. jadeit i kryształ górski z Chin, turkusy z Tybetu, lapis-lazuli i szafiry z Cejlonu, a nawet diamenty.

Timbuktu w środkowym Mali - założony w XII wieku ośrodek handlu i centrum kultury muzułmańskiej na skrzyżowaniu czterech najważniejszych szlaków karawan. Nagromadzone w nim bogactwa pozwoliły na założenie tam jednego z pierwszych uniwersytetów świata - muzułmańskiego uniwersytetu Sankore, w którym studiowało 20 tys. studentów. Oznacza według organizatorów N7W "intelekt i mistycyzm".

Kamienne głowy na chilijskiej Wyspie Wielkanocnej są według nich symbolem "tajemnicy i podziwu zmieszanego z trwogą".

d3mhfj4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mhfj4
Więcej tematów