W siedzibie Episkopatu Polski zaprezentowano raport o prześladowaniach chrześcijan na świecie
Najbardziej niebezpieczny dla chrześcijan kraj na świecie to obecnie Syria. Rocznie życie za wiarę na całym świecie oddaje 105 tysięcy wyznawców Chrystusa. 200 milionów jest krwawo i brutalnie prześladowanych. W 70 państwach łamie się prawo do wolności religijnej. Takie alarmujące dane przedstawiła w siedzibie Episkopatu Polski papieska organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Stowarzyszenie, które monitoruje sytuacje katolików na świecie, co roku przedstawia raport na temat przemocy i dyskryminacji chrześcijan. - Szczególnie dramatycznie przedstawiają się dziś ich losy na Bliskim Wschodzie - mówi ksiądz Tomasz Grzyb. Duchowny przywołuje przykład Syrii. - Istnieje obawa, że w wyniku zabójstw, gwałtów i porwań chrześcijanie opuszczą na zawsze ten kraj - podkreśla kapłan. Warto zauważyć, że wyznawcy Chrystusa są na tym ternie od 2 tysięcy lat.
- Radykalne grupy muzułmańskie atakują także chrześcijan w Afryce- dodaje ksiądz Tomasz Grzyb. Chociażby w Republice Środkowoafrykańskiej. - Tutaj trwa konflikt gospodarczy, w tle jest jednak islamizacja kraju- zwraca uwagę duchowny.
Na zaproszenie Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie do Polski przyjechał grecko-katolicki Patriarcha Syrii Grzegorz III Laham. Duchowny spotkał się z przewodniczącym Episkopatu Polski arcybiskupem Józefem Michalikiem i był na prezentacji raportu.