PolskaW Sejmie o polskiej polityce zagranicznej

W Sejmie o polskiej polityce zagranicznej

Minister Cimoszewicz w Sejmie (PAP/Tomasz Gzell)
Sejm przyjął w czwartek wieczorem informację o podstawowych kierunkach polskiej polityki zagranicznej przedstawioną posłom przez szefa dyplomacji Włodzimierza Cimoszewicza. Większość posłów głosowała przeciwko wnioskowi Klubu Parlamentarnego Ligi Polskich Rodzin, który wniósł o odrzucenie informacji ministra spraw zagranicznych.

Za przyjęciem informacji było 279 posłów, przeciw - 123, a 25 wstrzymało się od głosu.

We wcześniejszej debacie za przyjęciem informacji opowiedziały się zdecydowanie kluby SLD i UP. Koalicyjny PSL skrytykował fragmenty dotyczące Unii Europejskiej. Informacje ministra Cimoszewicza skrytykowali także politycy Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Samoobrony.

Minister Cimoszewicz oświadczył, że najważniejszym celem polskiej polityki zagranicznej jest wejście do Unii Europejskiej do 2004 roku. Podkreślił, że Polska powinna zająć w Unii miejsce odpowiadające jej znaczeniu i aspiracjom.

Za priorytety polskiej polityki zagranicznej minister uznał także współpracę euroatlantycką, zdynamizowanie promocji naszej gospodarki za granicą, a także problemy, wiążące się ze zjawiskiem globalizacji.

Cimoszewicz podkreślił, że prowadzone w tym roku działania rozstrzygną, czy Polska zostanie objęta pierwszą rundą rozszerzenia Unii. Dodał, że wejście do UE jest nie tylko sprawą rządu i prezydenta, ale jest szansą dla wszystkich. Dlatego - zdaniem szefa polskiej dyplomacji - trzeba stworzyć możliwości szerokiej debaty społecznej na ten temat.

Minister dodał, że nasz kraj pozytywnie ocenia dążenia do reformy Unii, a Polska - w jego opinii - będzie aktywnym uczestnikiem debaty na ten temat. Zapewnił też, że nasz kraj będzie się starał zapobiec zamknięciu Unii na kraje Europy wschodniej.

Wynikające z ustaleń negocjacyjnych wprowadzenie obowiązku wizowego dla obywateli Białorusi, Rosji i Ukrainy odbędzie się w sposób jak najmniej utrudniający wzajemne kontakty - powiedział szef MSZ.

Minister Cimoszewicz podkreślił, że po zeszłorocznych atakach terrorystycznych na Stany Zjednoczone zachwiało się poczucie bezpieczeństwa, ukształtowane na świecie w latach 90. Najważniejszym problem polityki wielu państw świata stała się walka z terroryzmem.

Minister podkreślił, że byłoby pomyłką uznanie, iż zagrożenie terroryzmem już minęło. Walka z nim będzie długotrwała i nie pozbawiona ryzyka - stwierdził. Szczególnie ważne jest, zdaniem Cimoszewicza, utrzymanie współpracy w koalicji antyterrorystycznej.

Sekwencja wydarzeń zapoczątkowana 11 września 2001 roku dramatycznie pokazała, jak głęboko nasz świat podminowany jest problemami natury globalnej, których groźnego charakteru nie uświadamialiśmy sobie dotąd w pełni. Problemy te leżą u podłoża konfliktów, niestabilności i patologii w rodzaju terroryzmu i zorganizowanej przestępczości międzynarodowej. Walka z tymi zagrożeniami będzie długotrwała, nie pozbawiona elementów ryzyka i niepewności - mówił minister.

Szef dyplomacji oświadczył, że obecnie podstawą polskiej polityki bezpieczeństwa jest udział w Sojuszu Północnoatlantyckim. Podkreślił, że Polsce szczególnie zależy, aby na jesiennym szczycie NATO w Pradze zapadła decyzja o przyjęciu nowych członków.

Minister dodał, że w obecnej sytuacji niezbędne jest nowe zdefiniowanie partnerstwa pomiędzy NATO a Rosją.

Cimoszewicz oświadczył, że głównym partnerem i sojusznikiem Polski pozostaną Stany Zjednoczone. Na pierwszy plan wysunie się w tym roku polsko-amerykańska współpraca w zwalczaniu terroryzmu i wojskowa.

W dziedzinie wzajemnych stosunków gospodarczych najważniejsze będzie natomiast zwiększenie obecności polskich firm na amerykańskim rynku.

Cimoszewicz zaznaczył, że współpraca z państwami Europy zachodniej, zwłaszcza należącymi do UE, będzie podporządkowana realizacji celów negocjacyjnych i działań dostosowawczych związanych z akcesją Polski do Unii oraz naszym interesom gospodarczym.

Do głównych partnerów Polski w tym regionie minister zaliczył Niemcy ze względu na sąsiedzkie położenie, potencjał i poparcie udzielane Polsce w dążeniu do członkostwa w UE. Zaznaczył, że ważnymi partnerami są także m.in. Francja i Wielka Brytania.

Jego zdaniem, istotne znaczenie dla polskiej polityki zagranicznej ma także utrzymująca się przychylność Stolicy Apostolskiej dla naszej akcesji do UE. Cimoszewicz podkreślił, że z radością będziemy gościli w kraju Jana Pawła II.

Minister powiedział również, że udział w NATO i perspektywa udziału w Unii Europejskiej stwarza nowe możliwości w stosunkach Polski ze wschodnimi sąsiadami.

W polityce wschodniej dwa główne kierunki działań to polepszanie stosunków z Rosją i wspieranie prozachodnich tendencji w tym kraju, oraz podtrzymywanie strategicznego partnerstwa z Ukrainą.

Długofalowe cele polskiej polityki wschodniej to zapewnienie bezpieczeństwa kraju, promowanie kontaktów międzyludzkich i ochrona mniejszości polskich w krajach naszych wschodnich sąsiadów. (IAR/PAP, and, mp, mag)

sejmpolitykazagraniczna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)