Trwa ładowanie...

W Sao Paulo doszło do starć policjantów z... policją

Do starć policjantów z... policją doszło w czwartek w Sao Paulo w czasie protestu funkcjonariuszy, skarżących się na niskie płace. Są ranni.
Share
W Sao Paulo doszło do starć policjantów z... policją
Źródło: AFP
d4ncwvc

Media w Brazylii obszernie relacjonowały potyczkę, jaka wywiązała się między umundurowanymi policjantami, a pracującymi w cywilu detektywami, gdy kilkuset z nich próbowało przełamać kordon zabezpieczający budynek władz stanowych.

Padły strzały, użyto gazu łzawiącego i granatów ogłuszających. Do akcji ruszyły wozy bojowe. Bitwa trwała kilka godzin.

Lekarze z pobliskiego szpitala im. Alberta Einsteina poinformowali, że przyjęto co najmniej 13 osób z lekkimi obrażeniami. Inne źródła twierdzą, że niektórzy odnieśli poważniejsze rany.

d4ncwvc

Zgodnie z brazylijskim prawem w każdym stanie istnieją co najmniej dwie formacje policyjne: jedna - w uniformach - zajmuje się utrzymywaniem porządku publicznego, druga - nieumundurowana - prowadzi dochodzenia. W niektórych miastach ponadto działa straż miejska.

Detektywi z Sao Paulo strajkują od miesiąca, domagając się wyższych zarobków. Chcą 15-procentowej podwyżki, skrócenia czasu pracy do 40 godzin tygodniowo, prawa do wcześniejszej emerytury i gwarancji, że w 2009 roku ich pensje wzrosną o dalsze 12%.

W ubiegłym tygodniu rząd zaproponował im tylko 6,2-procentowy wzrost płac, dlatego też zdecydowali się na ostrzejszą formę protestu.

Gubernator stanu Sao Paulo Jose Serra podkreślił, że strajk nie jest drogą do osiągnięcia porozumienia.

d4ncwvc

Podziel się opinią

Share
d4ncwvc
d4ncwvc
Więcej tematów