W Sandomierzu uczczono 140. rocznicę urodzin bł. Antoniego Rewery
We wtorek w kaplicy domu generalnego tego
konwentu w Sandomierzu uczczono 140. rocznicę urodzin bł. Antoniego Rewery -
założyciela sandomierskiego Zgromadzenia Córek św. Franciszka
Serafickiego.
06.01.2009 | aktual.: 06.01.2009 22:33
Podczas dziękczynnej mszy świętej, przybliżona została osoba i dzieło bł. Antoniego Rewery - poinformowała przełożona generalna s. Klara Halina Radczak. Ks. Dariusz Bęc podkreślił w homilii, że "istota życia chrześcijańskiego to adoracja Boga i życie z wiary, które prowadzi do osobistego uświęcenia i dawania świadectwa bliźnim".
Ks. Antoni Rewera (1869-1942) był gorliwym duszpasterzem, oddanym społecznikiem i charyzmatycznym jałmużnikiem. Podczas II wojny światowej został aresztowany przez Niemców i uwięziony w Oświęcimiu, a następnie w Dachau, gdzie zmarł z wycieńczenia w opinii świętości.
Za heroizm wiary i umiłowanie prawdy kapłan zyskał miano "męczennika prawdomówności". Papież Jan Paweł II wyniósł ks. Antoniego Rewerę na ołtarze 13 czerwca 1999 r. w gronie 108 męczenników II wojny światowej.
Przed dwoma laty przy kościele pod wezwaniem św. Józefa w Sandomierzu powstało muzeum - Dom Błogosławionego Księdza Antoniego Rewery. Oprócz ekspozycji upamiętniającej postać tego męczennika Kościoła, są tam pomieszczenia dla osób starszych, potrzebujących pomocy społecznej.
Ks. Rewera pochodził z Samborca. W Sandomierzu otrzymał święcenia kapłańskie i pracował przez 49 lat - najpierw jako profesor i wychowawca alumnów, następnie jako duszpasterz. Oprócz Zgromadzenia Córek Św. Franciszka Serafickiego założył wiele organizacji i bractw.