Trwa ładowanie...
d8wvfe8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Rosji powstała gwardia narodowa Rosgwardia. Będzie podlegać prezydentowi

• Duma Państwowa przyjęła pakiet ustaw o utworzeniu sił gwardii narodowej
• Wojska Rosgwardii podlegają bezpośrednio prezydentowi Federacji Rosyjskiej
• Będzie złożona z funkcjonariuszy kontraktowych i poborowych
• Krytycy ustawy uważają, że Kreml obawia się antyrządowych protestów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (AFP, Fot: Ivan Sekretarev)
d8wvfe8

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła w trzecim i ostatnim czytaniu pakiet ustaw o utworzeniu sił gwardii narodowej - Rosgwardii. Formacja ta, podlegająca prezydentowi, została powołana na bazie wojsk wewnętrznych MSW.

Zgodnie z ustawami do zadań gwardii należeć będzie zapewnienie, wspólnie z policją, porządku i bezpieczeństwa publicznego, udział w walce z terroryzmem i ekstremizmem czy w obronie terytorialnej kraju. Inne funkcje to np. ochrona szczególnie ważnych obiektów i ładunków czy wspieranie jednostek Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) przy ochronie granic państwowych.

Rosgwardia ma prawo do używania broni w tłumie ludzi w celu np. zapobieżenia aktowi terrorystycznemu, uwolnienia zakładników, odparcia ataku na ważne obiekty państwowe. Funkcjonariusze mogą zatrzymywać osoby podejrzane na czas do trzech godzin, przeprowadzać kontrolę dokumentów i środków transportu.

d8wvfe8

Ustawy przewidują powołanie nowej formacji oraz służby federalnej o tej samej nazwie. Wojska Rosgwardii podlegają bezpośrednio prezydentowi Federacji Rosyjskiej, a ich dowódcą jest dyrektor federalnej służby Rosgwardii. Na to stanowisko mianowany został w kwietniu Wiktor Zołotow.

Ustawy przedłożył parlamentowi prezydent Władimir Putin, który w kwietniu wydał dekret o przekształceniu w Gwardię Narodową wojsk wewnętrznych MSW Rosji. Potem nową formację nazwano Rosgwardią.

Od wojsk wewnętrznych MSW oraz kilku innych formacji (sił specjalnych: OMON, SOBR i CSN) Rosgwardia przejmuje takie kompetencje jak przeprowadzanie zatrzymań, kontrola dokumentów, blokowanie odcinków terenu np. podczas zamieszek. Rosgwardia przejmuje też zadania w sferze obrotu bronią i kontrolowania prywatnej działalności ochroniarskiej (zezwolenia i licencje w tych sferach).

Jak podała agencja TASS, Rosgwardia będzie złożona z funkcjonariuszy kontraktowych i poborowych.

d8wvfe8

W trakcie prac w Dumie wprowadzono do ustaw zapis, że prokuratura sprawuje nadzór nad egzekwowaniem przez gwardię zapisów konstytucji i prawa. Zarówno deputowani z Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF), jak i obrońcy praw człowieka ocenili to jako niewystarczające.

Krytycy ustawy uważają, że Kreml obawia się antyrządowych protestów

Deputowany KPRF Jurij Sinielszczykow powiedział dziennikowi "Kommiersant" we wtorek, gdy projekt przyjęto w drugim czytaniu, że zapis o nadzorze prokuratury jest ogółem pozytywny. Jednak nie zmienia on ustaw, w których "zadania gwardii narodowej określono bardzo nieściśle" - powiedział deputowany. "Kiedy zadania nie są jasne, nie może być też wyraźnej odpowiedzialności" - ocenił.

Aleksandr Czerkasow ze stowarzyszenia Memoriał powiedział "Kommiersantowi", że "nadzór prokuratury nie zapewni kontroli działań gwardii narodowej tak samo, jak w swoim czasie nie mógł go zapewnić podczas operacji antyterrorystycznej, tworząc tym samym system zorganizowanego braku odpowiedzialności".

Kwietniowy dekret prezydenta zapowiadał, że celem przekształcenia wojsk wewnętrznych MSW w Gwardię Narodową jest "zapewnienie bezpieczeństwa państwa i obywateli, obrony prawa i swobód człowieka i obywatela". Niektórzy krytycy ocenili wtedy, że utworzenie nowej formacji świadczy o obawach Kremla związanych z możliwymi antyrządowymi protestami w odpowiedzi na pogorszenie sytuacji gospodarczej.

d8wvfe8

Podziel się opinią

Share

d8wvfe8

d8wvfe8
Więcej tematów