Trwa ładowanie...
d4b369u
04-12-2013 19:35

W przyszłym roku Polska zakończy likwidację min przeciwpiechotnych

W przyszłym roku zakończy się niszczenie posiadanych przez nasz kraj min przeciwpiechotnych; ponad 70 proc. zostało już zlikwidowanych - poinformowała posłów z sejmowej komisji Agencja Mienia Wojskowego.

d4b369u
d4b369u

- Mieliśmy 702 tys. 598 min przeciwpiechotnych w korpusach drewnianych i 345 tys. 882 min przeciwpiechotnych w korpusach żeliwnych (...) obecnie zlikwidowaliśmy 70 proc. wszystkich min, zostało jeszcze 30 proc. i zakończymy ten proces w 2014 r. - powiedział prezes AMW Krzysztof Michalski.

Szef Agencji przedstawił posłom z komisji obrony narodowej informację na temat postępów w procesie w utylizacji zbędnych środków bojowych. Posłowie pytali go m.in. o wywiązywanie się Polski z międzynarodowych zobowiązań dotyczących likwidacji min przeciwpiechotnych.

Michalski zaznaczył, że likwidacja min nie pociąga za sobą wysokich kosztów, bo duża część środków jest odzyskiwana z odsprzedaży żeliwa i innych surowców wtórnych pochodzących z min. - Mamy już wypracowane procedury i utylizacja przebiega bez opóźnień - dodał.

W grudniu zeszłego roku prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował Konwencję o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz ich zniszczeniu - tzw. konwencję ottawską. Polska stała się jednym z 161 krajów na świecie, które formalnie przyjęły zobowiązania konwencji.

d4b369u

Konwencja o zakazie stosowania tego rodzaju broni została wynegocjowana w 1997 r. Polska podpisała dokument, jednak wówczas go nie ratyfikowała. Pomimo braku formalnej ratyfikacji, już od 1998 r. Polska dobrowolnie wykonywała postanowienia konwencji. Od 2003 r. składała też raporty, które jej sygnatariusze są zobowiązani przedkładać.

Pierwsze zdanie konwencji głosi, że jej sygnatariusze są zdecydowani "położyć kres cierpieniu i ofiarom powodowanym przez miny przeciwpiechotne, które każdego dnia zabijają lub kaleczą setki osób, w większości niewinne i bezbronne osoby cywilne, zwłaszcza dzieci".

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj