Trwa ładowanie...
d2p6onv

W przyszłym roku będzie cieplej

Przyszły rok będzie drugim pod względem
wysokości temperatur w historii pomiarów meteorologicznych -
informuje w środę tygodnik New Scientist, powołując się na specjalistów ze Światowej Organizacji Meteorologicznej.

d2p6onv
d2p6onv

Ostatnia dekada była najcieplejsza - aż dziewięć lat biło rekordy ciepła w liczonej od 1860 r. historii pomiarów. Najgorętszym rokiem był 1998.

To widoczny trend. Podejrzewamy, że główną rolę odgrywają tu gazy cieplarniane. Nie bez znaczenia są także naturalne zmiany - twierdzi David Parker z Centrum Hadley w Berkshire w Anglii.

Średnia temperatura Ziemi w latach 1961-1990 wynosiła 14 stopni. Choć nie opracowano jeszcze wszystkich danych z tego roku, uczeni spodziewają się, że średnia wyniesie 14,42 stopnia Celsjusza.

Średnie temperatury na Ziemi ocenia się na podstawie danych z ponad tysiąca stacji meteorologicznych na lądach, siedmiu tysiącach statków i tysiącu boi. Dane z terenów, na których nie prowadzi się pomiarów, uzyskuje się dzięki komputerowemu uśrednianiu.

Większość wzrostów temperatury odnotowano ostatnio w Kanadzie centralnej i Euroazji. Pewne rejony, jak Kamczatka czy Australia północno-zachodnia, były wyjątkowo chłodne. (and)

d2p6onv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6onv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj