W Przeworsku rozpoczęto renowację unikatowego Grobu Bożego
W XV-wiecznej gotyckiej bazylice kolegiackiej
pw. Ducha Świętego w Przeworsku, w woj. podkarpackim, rozpoczęto
prace przy renowacji unikatowego Grobu Bożego, mieszczącego się w
przykościelnej kaplicy, dobudowanej do tej zabytkowej świątyni w
1693 r. - poinformował wojewódzki podkarpacki konserwator
zabytków Mariusz Czuba.
24.09.2005 | aktual.: 24.09.2005 10:24
Obecnie prowadzi się prace badawcze, które poprzedzają główne zabiegi konserwatorskie, mające na celu odrestaurowanie struktury architektonicznej tej barokowej kaplicy, odsłonięcie dawnych dekoracji ściennych i odnowienie znajdujących się tam cennych obrazów. Ponadto część Grobu Bożego wymaga rekonstrukcji, która będzie możliwa dzięki zachowanym zdjęciom i innym dokumentom historycznym. Zakończenie prac przewidziano na koniec 2006 roku. Przedsięwzięcie finansowane jest z pieniędzy wojewódzkiego konserwatora zabytków i parafii.
Kaplica w przeworskiej farze (kościele parafialnym), dawnym klasztorze Bożogrobców, jest kopią kaplicy Bożego Grobu z Jerozolimy. Stanowi wysokiej klasy zabytek na tych ziemiach, nazywanych dawniej wschodnią Galicją. W Polsce południowo- wschodniej starsza tego typu kaplica znajduje się jedynie w klasztorze w Miechowie k. Krakowa.
Budowa takich "jerozolimskich" kaplic była w swoim czasie próbą przybliżenia Ziemi Świętej mieszkańcom różnych części Europy. Parafia pw. Ducha Świętego w Przeworsku od kilku lat stara się przywrócić ideę kultu Grobu Bożego, w czym pomóc ma także nadanie pierwotnego blasku unikatowej kaplicy. Wcześniej w kościele tym zakończono konserwację tynków oraz cennej polichromii prezbiterium.