Trwa ładowanie...
d1xab83
18-10-2014 14:55

W programie PiS dla woj. podlaskiego m.in. budowa lotniska regionalnego

PiS zaprezentowało w Białymstoku strategię samorządową dla województwa podlaskiego na lata 2014-2018. Za główne cele stawia kwestie zatrudnienia, przedsiębiorczości i konkurencyjności. Opowiada się m.in. za budowę lotniska regionalnego.

d1xab83

Zaprezentowani zostali też kandydaci do sejmiku województwa podlaskiego z okręgu białostockiego. Liderem listy jest Jan Dobrzyński, b. wojewoda podlaski i b. senator PiS, kandydat tej partii na prezydenta Białegostoku.

Jak mówił szef PiS w Podlaskiem poseł Krzysztof Jurgiel, w wyborach samorządowych w regionie Prawo i Sprawiedliwość wystawia prawie 1,5 tys. kandydatów na radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Z omawianego na konwencji w Białymstoku prawie 70-stronicowego dokumentu wynika, że celami głównymi strategii samorządowej PiS dla województwa podlaskiego 2014-2018 są: "zatrudnialność, przedsiębiorczość, konkurencyjność".

Dobrzyński mówił, że od 2008 roku w regionie wciąż rośnie bezrobocie. - Co świadczy o nieudolnie lokowanych środkach unijnych. Te pieniądze nie trafiały w te sektory, które powodowałyby wzrost zatrudnienia - uważa. Powiedział też m.in., że za słaba jest współpraca między uczelniami a przedsiębiorcami.

d1xab83

PiS uważa, że Podlaskie może być miejscem, gdzie chętnie będą wracali młodzi emigranci, zapowiada wspieranie rodzinnych biznesów. Za tzw. obszary priorytetowe swej strategii uważa, m.in. wydajność energetyczną i odnawialne źródła energii, badania i innowacje, transport czy współpracę między regionami.

W programie dotyczącym transportu Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za budową lotniska regionalnego w Podlaskiem, z której to inwestycji obecnie rządząca województwem koalicja PO-PSL zrezygnowała w kończącej się kadencji samorządu.

- Budowa pasażerskiego lotniska regionalnego jest kluczem do dynamiki rozwojowej metropolii białostockiej na poziomie gwarantującym jej prymat na wschód od Wisły. Brak lotniska jest jednym z hamulców rozwoju gospodarczego - taki zapis znalazł się w zaprezentowanej strategii.

- Będziemy dążyli do tego, żeby lotnisko było - zadeklarował poseł Jurgiel. W ramach poprawy dostępności komunikacyjnej regionu PiS chce też rozbudowy tras szybkiego ruchu, m.in. S19 (Via Carpatia, trasa z północy na południe Europy, która na przebieg przez Białystok, Lublin i Rzeszów).

W obecnym sejmiku województwa podlaskiego PiS ma 11 mandatów, czyli tyle samo co Platforma Obywatelska, która sprawuje władzę w koalicji z PSL (ludowcy mają 5 mandatów). Trzy mandaty ma SLD.

d1xab83
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xab83
Więcej tematów