Trwa ładowanie...

W Poznaniu znaleźli rekordowy meteoryt. "Kruszynka" waży prawie 300 kilogramów

Kosmiczny kamień jest największym meteorytem, który znaleziono w Polsce.

Share
W Poznaniu znaleźli rekordowy meteoryt. "Kruszynka" waży prawie 300 kilogramów
Źródło: wiki.meteorica.com, fot: Andrzej Owczarzak
d3el9et

Meteoryt waży dokładnie 271 kilogramów. Odnaleźli go Andrzej Owczarzak i Michał Nebelski, dwaj poznaniacy, którzy zawodowo szukają takich kamieni. Poszukiwacze sprawdzali tereny, gdzie przed tysiącami lat spadł deszcz meteorytów, za pomocą wykrywacza metalu – informuje Głos Wielkopolski.

Kilka miesięcy pracowano nad kamieniem. Przez wieki leżał na głębokości około 2 metrów i znalazcy musieli go dokładnie wyczyścić z naleciałości. Okaz przed czyszczeniem ważył 315 kilogramów. Meteoryt został na przekór nazwany "Kruszynką".

*Kamień znajdował się na terenie rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko na północy Poznania. *Pięć tysięcy lat temu spadł tam deszcz meteorytów. To największe skupisko kosmicznych kamieni w Polsce. Pierwszy okaz znaleziono tam już w 1914 roku. Wiele ze znalezisk można zobaczyć w znajdującym się obok Muzeum Ziemi.

Zobacz także: Związki organiczne na meteorytach sprzed 4,5 mld lat

*"Kruszynka" pobiła 5-letni rekord. * W 2012 roku największym polskim meteorytem był "MeMorSS" znaleziony przez Łukasza Smułę i Magdę Skirzewską. Adnrzej Owczarzak i Michał Nebelski mogą się pochwalić jeszcze znalezieniem "Bobola", który ważył 174 kilogramy. Podobno 200 kilogramowy kamień znalazła w rezerwacie również ekipa poszukiwaczy z Niemiec. Nie są to jednak potwierdzone informacje – czytamy na stronie wiki.meteorica.com.

d3el9et

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

d3el9et

Podziel się opinią

Share
d3el9et
d3el9et
Więcej tematów