W Poznaniu powstał jeden z największych żłóbków w Europie
W kościele franciszkanów w Poznaniu
zakończyła się budowa jednego z największych żłóbków
bożonarodzeniowych w Europie. W tym roku, wśród nowych elementów
pojawiły się m.in. makiety poznańskiego klasztoru i kościoła
franciszkanów.
24.12.2007 10:15
Te elementy pojawiły się wyjątkowo, nawiązując do jubileuszu 550- lecia franciszkanów w Poznaniu. W żłóbku pojawiły się też figurki współbraci, które osobiście przygotował przełożony klasztoru - powiedział franciszkanin o. Leonard Bielecki.
Żłóbek w kościele franciszkanów na placu Bernardyńskim ma 18 metrów głębokości, 8 metrów szerokości i 14 metrów wysokości. Pomieści ok. 50 figur różnej wielkości. Najmniejsza owieczka ma 20 cm, największy pasterz - 130 cm.
Niezmiennie w centrum pozostaje Święta Rodzina. Tym razem żłóbek powiększył się też o boki wychodzące poza prezbiterium. Tam można zobaczyć m.in. figurki zwierząt leśnych - podkreślił o. Bielecki.
Premiera żłóbka odbędzie się w trakcie Pasterki, o godzinie 24. Przez całe święta kościół będzie otwarty dla chcących zobaczyć żłóbek, przez cały czas działać też będą ruchome elementy.
Żłóbek zbudowali franciszkanie przy pomocy świeckich. Tradycja budowania żłóbków w kościele franciszkanów na pl. Bernardyńskim w Poznaniu sięga lat 50. Budowa przebiegała sprawnie i bez kłopotów. W tym roku konstruktorzy wzmocnili również szkielet całości - powiedział o. Bielecki.
Źródła tej formy ewangelizacji należy doszukiwać się w duchowości franciszkańskiej. To właśnie Franciszek z Asyżu po raz pierwszy w 1223 r. w miejscowości Greccio stworzył pierwszy żłóbek, pragnąc przybliżyć ludziom tajemnicę Bożego Narodzenia.