PolskaW poniedziałek rozpoczynają się matury

W poniedziałek rozpoczynają się matury

W poniedziałek 4 maja rozpoczynają się matury. Około 310 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego. Sesja potrwa do 29 maja.

W poniedziałek rozpoczynają się matury
Źródło zdjęć: © WP | Łukasz Szełemej

30.04.2015 | aktual.: 04.05.2015 10:06

Choć tegoroczni absolwenci liceów i techników będą zdawać maturę w tym samym terminie to ich egzaminy będą się różnić.

Absolwenci liceów są pierwszym rocznikiem, który w szkole ponadgimnazjalnej uczył się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego, dlatego będą zdawać maturę w nowej formule. Z kolei tegoroczni absolwenci techników są ostatnim rocznikiem, który uczył się zgodnie ze starą podstawą programową. Związane jest to z długością cyklu kształcenia w obu typach szkół - w liceach nauka trwa trzy lata, w technikach - cztery. Absolwenci techników po raz pierwszy będą zdawać maturę według nowych zasad wiosną 2016 r.

Abiturienci z liceów będą musieli zdać - tak jak dotąd - trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Egzaminy te będą przeprowadzane na jednym - podstawowym poziomie. Maturzysta będzie musiał też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru; maksymalnie do pięciu.

Zgodnie ze starymi zasadami maturzysta może, ale nie musi, przystąpić do egzaminu z przedmiotu do wyboru; maksymalnie może do sześciu (są to egzaminy pisemne). Według MEN, w latach ubiegłych co trzeci maturzysta nie zdawał ani jednego przedmiotu dodatkowego. Resort edukacji postanowił to zmienić.

W grupie przedmiotów do wyboru w liceach będą: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Z grupy tej wypadła wiedza o tańcu.

Egzaminy z przedmiotu do wyboru będą zdawane tylko na jednym poziomie - rozszerzonym, a w przypadku języków nowożytnych - na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Stąd do grupy tej zaliczane są matematyka, język polski i języki obce.

Egzaminy ustne

Abiturienci z liceów będą musieli - tak jak dotąd - przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego, przy czym ich egzamin z języka polskiego będzie miał zmienioną formułę - odejdzie się od przedstawiania przygotowywanych wcześniej przez uczniów prezentacji.

Zamiast tego zdający będzie losował zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Będzie ono dotyczyć fragmentu tekstów - literackiego, popularno-naukowego lub reprodukcji. Maturzysta będzie miał 15 minut na przygotowanie wypowiedzi inspirowanej wylosowanym tekstem kultury.

W nowej formule egzaminu pojawią się też nowe rodzaje zadań, w których większy nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie. Zmodyfikowana będzie formuła egzaminów pisemnych z języka polskiego, zarówno na obowiązkowym poziomie podstawowym, jak i na rozszerzonym, do którego przystępują tylko chętni.

Egzamin pisemny - poziom podstawowy

Egzamin pisemny na poziomie podstawowym nadal będzie składał się z dwóch części - maturzyści będą musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. W przypadku testu w miejsce jednego obszernego tekstu (zamieszczonego w arkuszu), do którego odnosiły się zadania, pojawi się kilka tekstów - dwa, trzy. Zmienia się też zakres zadań. Oprócz zadań na rozumienie tekstów będą zadania wymagające np. napisania streszczenia tekstu oraz zadania sprawdzające świadomość językową maturzysty (rozumianą jako sprawność językową i integralnie z nią związaną zdolność do refleksji teoretycznej nad językiem).

Zmianie ulega też formuła dotycząca pisania tekstu własnego. Nadal będzie wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego. W przypadku analizy nie będzie jednak podany problem, który powinien maturzysta poruszyć w swoim tekście, będzie tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją.

W przypadku rozprawki będzie podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta będzie musiał przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).

Minimum 30 proc. zalicza egzamin

Aby uzyskać maturę w 2015 r. abiturient z liceum będzie musiał - tak jak dotąd - uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych, czyli pisemnych i ustnych z polskiego i języka obcego oraz pisemnego z matematyki (maturzyści ze szkół dla mniejszości także z egzaminów z języka ojczystego). Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służyć ma tylko przy rekrutacji na studia. Przy ocenianiu odejdzie się od tzw. klucza, na rzecz oceniania holistycznego.

Kalendarz egzaminów

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa do 22 maja, egzaminów ustnych - do 29 maja.

Egzaminy pisemne będą przeprowadzane rano - początek o godz. 9 - i po południu, początek o godz. 14. Po południu przeprowadzane będą głównie egzaminy z przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów oraz egzaminy z języków obcych zdawane na poziomie rozszerzonym.

Sesja maturalna rozpocznie się 4 maja rano od egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego po południu - o godz. 14 - przeprowadzony będzie egzamin z wiedzy o tańcu.

5 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Na 6 maja zaplanowano egzamin z języka angielskiego (rano będzie egzamin na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym). W przypadku egzaminów z innych języków obcych dwa poziomy także będą przeprowadzane jednego dnia.

Egzamin z języka niemieckiego będzie 12 maja, z języka rosyjskiego - 14 maja, z języka francuskiego - 18 maja, z języka hiszpańskiego - 20 maja, z języka włoskiego - 21 maja, a z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) i języków regionalnych (kaszubskiego i łemkowskiego) - 22 maja.

7 maja rano będzie egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu - z biologii; 8 maja: rano - z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu - z wiedzy o społeczeństwie; 11 maja: rano - z fizyki i astronomii, po południu - z filozofii; 13 maja: rano - z geografii, po południu - z historii muzyki; 15 maja: rano - z chemii, po południu z historii sztuki, 19 maja: rano - z informatyki, po południu - z historii.

Termin egzaminów pisemnych z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez abiturientów klas dwujęzycznych wyznaczono na 22 maja.

Szczegółowy kalendarz dotyczący ustnych egzaminów maturalnych ustalają szkolne komisje egzaminacyjne. Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała tylko, że od 4 do 29 maja przeprowadzone mają być egzaminy z języka polskiego i języków mniejszości narodowych (zdawane w starej formule), z języków obcych nowożytnych oraz z łemkowskiego i kaszubskiego. Od 11 do 23 maja mają być przeprowadzone egzaminy z polskiego i języków mniejszości narodowych (w nowej formule).

Dodatkowe terminy pisemnych i ustnych egzaminów maturalnych wyznaczono na dni 1-17 czerwca.

Maturalne egzaminy poprawkowe pisemne przeprowadzone będą 25 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 24-28 sierpnia.

Najczęściej wybierane przedmioty - angielski i matematyka

Język angielski, matematyka, geografia i biologia to najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów z liceów przedmioty jeśli chodzi o egzaminy pisemne zdawane na poziomie rozszerzonym.

Najczęściej wybieranym przez licealistów przedmiotem na poziomie rozszerzonym jest w tym roku język angielski - zdawać chce go 48 proc. zdających. Na drugim miejscu znalazła się matematyka; chęć zdawania egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 26,5 proc. maturzystów. Na trzecim miejscu znalazła się geografia, którą zdawać ma 26,4 proc. zdających, a na czwartym biologia - 23,4 proc. maturzystów.

Na kolejnych miejscach są: język polski - 20,7 proc., wiedza o społeczeństwie - 16,3 proc., chemia - 14,6 proc., historia - 9,9 proc., fizyka - 9,2 proc., język niemiecki - 3,26 proc., informatyka - 1,6 proc.

Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż po jednym procencie zdających. Wśród nich są zarówno takie, które chce zdawać w kraju kilkaset osób, kilkadziesiąt, kilkanaście, a nawet tylko kilka.

Najmniej osób zadeklarowało chęć zdawania na poziomie rozszerzonym egzaminów z języków mniejszości narodowych (egzaminy z tych języków na poziomie podstawowym są obowiązkowe dla abiturientów ze szkół dla mniejszości) oraz z języków regionalnych. Chęć zdawania na poziomie rozszerzonym białoruskiego - zadeklarowały 22 osoby, litewskiego - też 22 osoby, ukraińskiego - 13, kaszubskiego - 18 i łemkowskiego - dwie.

Z danych CKE wynika, że wśród absolwentów liceów jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym zdawać będzie 34,8 proc. abiturientów z tego typu szkoły. Dwa przedmioty ma zdawać - 33,5 proc, trzy - 25,5 proc, a cztery i więcej - 6,2 proc.

Jak podaje CKE, 61,4 proc. abiturientów z techników zdecydowało, że nie przystąpi do żadnego przedmiotu dodatkowego. Jeden chce zdawać 23,2 proc., dwa - 10,8 proc., trzy - 3,6 proc., cztery lub więcej - 1 proc.

Wśród przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym wśród abiturientów z techników najczęściej wybierana jest geografia - chce ją zdawać 10,9 proc. maturzystów. Na kolejnych miejscach są: wiedza o społeczeństwie - wybrało ją 6 proc., biologia - 5,3 proc., fizyka i astronomia - 4,4 proc.

Wśród przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym najwięcej abiturientów z techników wybrało język angielski - chce go zdawać 10,7 proc. maturzystów. Na drugim miejscu jest matematyka - chęć zdawania zadeklarowało 6,5 proc. Na trzecim miejscu jest geografia - zdawać ją będzie 1,9 proc., na czwartym język polski - 1,7 proc. Pozostałe przedmioty chce zdawać mniej niż jeden procent abiturientów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)