W poniedziałek pogrzeb profesora Geremka
W poniedziałek na Cmentarzu Komunalnym na
warszawskich Powązkach pochowany zostanie prof. Bronisław Geremek.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w samo południe od mszy w
katedrze św. Jana na Starym Mieście. Pogrzeb z udziałem
najwyższych władz polskich i wielu polityków zagranicznych będzie
miał charakter państwowy.
Podczas uroczystości pogrzebowych przemawiać mają prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz, szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering, Janusz Onyszkiewicz - szef Partii Demokratycznej-demokraci.pl, ostatni żyjący przywódca powstania w Getcie Warszawskim Marek Edelman oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Prof. Geremek - działacz opozycji antykomunistycznej, poseł na Sejm, minister spraw zagranicznych w latach 1997-2000, poseł do Parlamentu Europejskiego, zginął w niedzielę w wypadku samochodowym. Miał 76 lat.
Profesor spocznie w Alei Zasłużonych blisko swojego przyjaciela Jacka Kuronia. W pogrzebie wezmą udział przedstawiciele dyplomatyczni wielu państw i organizacji międzynarodowych.
W trakcie uroczystości przewidziany jest ceremoniał wojskowy, m.in. oddana zostanie salwa honorowa. Odegrane mają zostać dwa hymny: Polski i Unii Europejskiej, której profesor Geremek był wielkim entuzjastą.
W poniedziałek w południe zostanie odprawiona msza żałobna w katedrze św. Jana na Starym Mieście. Koncelebrować ją będą arcybiskupi Kazimierz Nycz i Tadeusz Gocłowski. W świątyni mają zabrać głos były prezydent Lech Wałęsa, pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki oraz historyk, minister edukacji w rządzie Mazowieckiego prof. Henryk Samsonowicz.
W katedrze, która może pomieścić około 1500 osób, dla rodziny i oficjalnych przedstawicieli wydzielonych będzie 800 miejsc. Msza będzie otwarta dla wszystkich chcących uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu byłego szefa polskiej dyplomacji.
Na godz. 13.40 zaplanowany jest przejazd ze Starówki na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie ok. godz. 14 trumna zostanie wystawiona w domu pogrzebowym. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w tym miejscu towarzyszyć profesorowi będzie tylko najbliższa rodzina oraz goście. Pozostali uczestnicy uroczystości znajdą miejsce na placu przed budynkiem.
O 14.30 trumna zostanie wyniesiona z domu pogrzebowego i ustawiona na katafalku. W tej części uroczystości przemawiać mają m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, szef PE oraz Marek Edelman.
Przyjazd na uroczystość potwierdził szef luksemburskiego MSZ Jean Asselborn. Na pogrzebie ma być też była sekretarz stanu USA Madeleine Albright.
W uroczystości wezmą też udział przedstawiciele partii politycznych, m.in. szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski, Paweł Kowal (PiS), szef SLD Grzegorz Napieralski, wiceszefowa Sojuszu Katarzyna Piekarska. Z PSL prawdopodobnie będzie wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski.
Po pogrzebie o godz. 16.30 gości przybyłych z zagranicy podejmie w Belwederze premier.
We wtorek pamięć zmarłego profesora uczci Sejm. Obrady mają się rozpocząć się od minuty ciszy bądź specjalnej uchwały. W Sali Kolumnowej otwarta zostanie wystawa, głównie zdjęć, poświęcona prof. Geremkowi jako politykowi wolności i solidarności. Planowana jest też uroczystość nadania sali numer 14 w budynku G imienia b. szefa dyplomacji. W sali tej często obraduje sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych.
Do udziału w uroczystościach w Sejmie marszałek zaprosił nie tylko obecnych parlamentarzystów, ale także tych, którzy współpracowali z prof. Geremkiem, w czasie, kiedy pełnił on funkcję szefa Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego (OKP), a także klubu parlamentarnego Unii Demokratycznej czy Unii Wolności.
Bronisław Geremek urodził się w 1932 r. w Warszawie. W 1954 r. ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1956-58 odbył studia podyplomowe w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu. W 1960 r. uzyskał doktorat, a w 1972 r. habilitację w Polskiej Akademii Nauk. W 1989 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym. Uhonorowany został 23 doktoratami honoris causa.
W latach 1950-68 był członkiem PZPR, z której wystąpił na znak protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
W latach siedemdziesiątych był jedną z czołowych postaci polskiej opozycji demokratycznej. Współzałożyciel i w latach 1978-81 wykładowcą Towarzystwa Kursów Naukowych, inicjatywy, której celem było przywrócenie prawdy w nauczaniu współczesnej historii Polski i odrzucenie komunistycznej cenzury.
W 1978 r. był współtwórcą i wykładowcą Towarzystwa Kursów Naukowych. Od 1980 r. był członkiem NSZZ "Solidarność".
W stanie wojennym był internowany. W 1983 r. został aresztowany przez władze komunistyczne, które oskarżyły go o prowadzenie nielegalnej działalności politycznej. W latach 1987-89 przewodniczył Komisji Reform Politycznych Komitetu Obywatelskiego, która przygotowała koncepcje pokojowych przemian demokratycznych w Polsce.
Prof. Geremek był szefem zespołu doradców przewodniczącego "S" Lecha Wałęsy i członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Wałęsie. Podczas obrad "okrągłego stołu" współprzewodniczył zespołowi ds. reform politycznych.
Od 1989 r. był posłem na Sejm. Pod koniec 1991 r. został rekomendowany przez prezydenta Wałęsę na stanowisko premiera (po dymisji gabinetu Jana Krzysztofa Bieleckiego). Geremek podjął się tego zadania, ale nie udało mu się uzyskać poparcia Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Porozumienia Centrum, więc zrezygnował.
Od 1990 r. Geremek zasiadał we władzach Unii Demokratycznej, a później - po połączeniu z KLD w 1994 r. - Unii Wolności. Od 2005 r. należał do Partii Demokratycznej-demokraci.pl.
31 października 1997 r. został ministrem spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka. Funkcję tę pełnił do czerwca 2000 r. W okresie jego urzędowania Polska została przyjęta do NATO. Był zwolennikiem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
W wyborach do PE w 2004 r. został wybrany z list komitetu Unii Wolności, zdobywając w okręgu warszawskim największą liczbę głosów - ponad 114 tysięcy. Był to drugi wynik w całym kraju. W Parlamencie Europejskim był członkiem Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy - ALDE.
Geremek należał chyba do najczęściej nagradzanych ministrów, był laureatem nagrody "Politique Internationale", przyznanej przez Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej Sorbony i "Europrize '99" Forum Izb Gospodarczych Unii Europejskiej. Został też nagrodzony Medalem Wolności - wyróżnieniem Instytutu Franklina i Eleonor Roosevelt w Nowym Jorku.
Otrzymał też Wielki Krzyż z Gwiazdą Orderu Zasługi RFN. Był oficerem Legii Honorowej Republiki Francuskiej. Został też uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego.