PolskaW poniedziałek PKW zajmie się skargami PiS i SLD

W poniedziałek PKW zajmie się skargami PiS i SLD

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza ma zająć się skargami PiS i SLD na decyzję, którą przed dwoma tygodniami zakwestionowała sprawozdania finansowe tych partii za 2006 rok - poinformowała dyrektor zespołu prawnego Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj.

We wtorek do PKW trafiły odpisy skarg, jakie do Sądu Najwyższego złożyły PiS i SLD. Komisja Wyborcza ma 10 dni na ustosunkowanie się do tych skarg.

Zgodnie z ordynacją wyborczą do Sejmu i Senatu, Sąd Najwyższy rozpatruje skargę i wydaje w tej sprawie orzeczenie w terminie 60 dni od dnia jej doręczenia.

SN rozpatruje skargę w składzie siedmiu sędziów w postępowaniu nieprocesowym.

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS z powodu przyjęcia przez partię środków finansowych pochodzących od cudzoziemców oraz od osób prawnych. PiS podaje, że wszelkie otrzymane środki, do których zachodziły podejrzenia, że mogą pochodzić od osób prawnych lub cudzoziemców, partia umieszczała na specjalnym buforowym, zablokowanym koncie księgowym.

PiS wskazuje także, że brak zwrotu środków w ciągu 30 dni od dnia ich otrzymania nie uzasadnia odrzucenia sprawozdania finansowego, ponieważ może to nastąpić wyłącznie w przypadku ich "przyjęcia". Oznacza to - jak zauważa PiS - że ewentualne przekroczenie terminu zwrotu nie ma żadnego znaczenia. Premier, szef PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że decyzja PKW w stosunku do oświadczenia finansowego jego partii jest bardzo daleko idąca, a zastosowana sankcja jest nieadekwatna do czynu.

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe SLD za 2006 r. z powodu - jak podała - gromadzenia przez tę partię 21,5 tys. złotych poza rachunkiem bankowym oraz przekroczenia 30-dniowego terminu na zwrócenie darczyńcom wpłat w wysokości 110 tys. zł dokonanych z naruszeniem prawa.

Według polityków SLD, 110 tys. złotych to kwoty, które przekazali darczyńcy niezgodnie z prawem i SLD zwróciło je, przekraczając jednak wymagany 30-dniowy termin. Z kolei suma 21,5 tys. zł pochodziła ze sprzedaży dwóch samochodów, kupionych za środki zgromadzone na rachunkach bankowych.

Według Państwowej Komisji Wyborczej, ustawa o partiach politycznych bezwzględnie nakazuje odrzucenie sprawozdania finansowego partii w przypadku stwierdzenia naruszeń niektórych jej przepisów.

Jeżeli SN uzna, że skarga partii jest zasadna, to PKW niezwłocznie wydaje postanowienie o przyjęciu sprawozdania finansowego.

Jeśli natomiast SN do skargi się nie przychyli, to partia, której sprawozdanie zostało zakwestionowane przez PKW, traci prawo do subwencji budżetowej przez kolejne trzy lata lub do końca kadencji parlamentarnej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)