PolskaW polskich szpitalach testują szczepionkę na A/H1N1?

W polskich szpitalach testują szczepionkę na A/H1N1?

Jeden z koncernów farmaceutycznych testuje w Polsce szczepionkę przeciwko grypie A/H1N1 - potwierdza rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Informację tę dementuje jednak resort zdrowia.

W polskich szpitalach testują szczepionkę na A/H1N1?
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wojciech Łuszczyna potwierdził, że producent szczepionki o nazwie Focetria prowadzi zgodnie z prawem badania kliniczne w kilkunastu ośrodkach na terenie całego kraju. Uczestniczą w nich ochotnicy powyżej 18. roku życia.

Szczegóły dotyczące badań klinicznych są objęte tajemnicą. Firma jeszcze nie przedstawiła Urzędowi Rejestracji Produktów Leczniczych raportu z badań.

Informację o prowadzonych w Polsce testach szczepionek przeciwko grypie A/H1N1 dementuje rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno. "Ministerstwo Zdrowia ani Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nie wydały zgody żadnej firmie farmaceutycznej na prowadzenie badań klinicznych nad szczepionką przeciw tzw. świńskiej grypie. Żadne takie badania nie były i nie są prowadzone" - napisał rzecznik w komunikacie.

Olechno twierdzi dodatkowo, że Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nie prowadzi żadnego postępowania w sprawie wpisu do Centralnej Ewidencji Badań Klinicznych badania dotyczącego szczepionki przeciwko "świńskiej grypie" (A/H1N1).

Na europejskim rynku dostępne są trzy szczepionki przeciwko grypie A/H1N1: Focetria firmy Novartis, Celvapan produkowana przez Baxter i Pandemrix - GlaxoSmithKline.

Tymczasem Francja, Niemcy i Holandia, które kupiły kilkadziesiąt milionów dawek nowej szczepionki i wydały miliony euro, chcą odsprzedać zapasy. Ze szczepień przeciwko grypie A/H1N1 skorzystało zaledwie kilka procent obywateli tych państw.

Polskie Ministerstwo Zdrowia na razie nie zmieniło stanowiska i nie zamierza kupować szczepionek przeciwko grypie typu A/H1N1 od innych krajów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)