Trwa ładowanie...
d1rorc9
29-01-2008 08:00

W Polsce wciąż brak spójnej strategii cyfryzacji kraju


Według zaleceń Komisji Europejskiej, państwa członkowskie powinny
przejść na cyfrowe nadawanie programów radiowych i telewizyjnych do
2012 r. Przygotowanie Polski do adaptacji nowych technologii zbada
Instytut Globalizacji.

d1rorc9
d1rorc9

- Nasza kampania ma na celu zbadanie zaawansowania cyfryzacji kraju oraz edukację w zakresie roli nowoczesnych technologii cyfrowych w aspekcie globalizacji - tłumaczy Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. - W naszej ocenie problem cyfryzacji jest zaniedbywany, a konsumenci mają zdecydowanie gorszy dostęp do interaktywnych usług cyfrowych, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej - komentuje.

W ramach projektu Instytut Globalizacji wysonduje oczekiwania Polaków wobec dostępu do technologii cyfrowych. Instytut opublikuje także specjalny raport poświęcony problematyce cyfryzacji. W kolejnej fazie projektu zostanie zorganizowana debata ekspercka na temat problemów, z którymi boryka się rynek polski.

Według ekspertów Instytutu Globalizacji w Polsce jest brak spójnej strategii cyfryzacji kraju. Polska znajduje się wśród najmniej zaawansowanych technologicznie krajów Europy. Podczas, gdy w Polsce zaledwie niewiele ponad 10 proc. obywateli ma dostęp do telewizji cyfrowej, we Francji wskaźnik ten wynosi 95 proc., a nasi sąsiedzi - Niemcy i Czesi będą gotowi do pełnego wyłączenia przekaźników analogowych już w 2010 r.

Instytut Globalizacji ocenia, że w obecnym stadium Polska nie ma szans na dorównanie państwom europejskim do 2012 r., a tym samym na spełnienie zaleceń Komisji Europejskiej. Według Europejskiej Unii Nadawców w 2012 r. w Polsce będzie tylko 25 proc. gospodarstw, które będą używały telewizji cyfrowej.

- Realizacja misji publicznej TVP polega głównie na produkcji żenujących programów rozrywkowych, natomiast zaniedbywana jest strona technologiczna - uważa Tomasz Teluk. - Tymczasem zapotrzebowanie na telewizję cyfrową w Polsce jest ogromne, na co wskazuje niezwykle dynamiczny popyt na telewizory plazmowe i LCD - konkluduje.

d1rorc9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rorc9
Więcej tematów