W Polsce rocznie pierze się... 3‑9 mld dolarów
Rocznie w Polsce pierze się od 3 do nawet 9 mld dolarów - uważa główny inspektor informacji finansowej. Tak duże rozbieżności wynikają z trudności z oszacowaniem tego zjawiska.
30.10.2002 | aktual.: 30.10.2002 13:23
Brudne pieniądze pochodzą z przestępczości oraz z uchylania się od płacenia podatków. Główny Inspektor Informacji Finansowej Jacek Uczkiewicz uważa, że dzięki ostatniej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy łatwiej będzie walczyć z tym zjawiskiem.
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy wprowadza między innymi możliwość natychmiastowego zablokowania podejrzanego konta, jak również zwiększa listę instytucji, które muszą rejestrować i zawiadamiać o podejrzanych transakcjach. Chodzi między innymi o domy aukcyjne, antykwariaty i lombardy.
W myśl noweli od 1 stycznia 2004 roku zostanie podniesiona z 10 do 15 tys. euro kwota transakcji, które trzeba rejestrować. Jacek Uczkiewicz podkreśla jednak, że nie dotyczy to operacji podejrzanych. Te będą badane bez względu na to czy wyniosą tysiąc lub więcej euro.
W tym roku GIIF zakwestionował transakcje na 22 mln zł. Oprócz tego skierował do prokuratury 74 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. (an)