Trwa ładowanie...

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy. "Pacjent nie jest polskim obywatelem"

O pierwszym przypadku małpiej ospy w Polsce poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Rzecznik MZ mówi WP, że pacjent nie jest obywatelem Polski i znajduje się na izolacji w szpitalu. Resort zdrowia nie podaje jednak, gdzie wykryto przypadek małpiej ospy.

Małpia ospa w Polsce. Adam Niedzielski poinformował o pierwszym przypadku na konferencji Małpia ospa w Polsce. Adam Niedzielski poinformował o pierwszym przypadku na konferencji Źródło: Forum, fot: Jacek Szydłowski
dqt9ymm
dqt9ymm

- Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek - poinformował szef MZ podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział, że pacjent jest na izolacji w szpitalu, przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. Resort nie podał jednak miejsca jego hospitalizacji.

- Trzeba zacząć od tego, że nic nam nie grozi. Nie ma mowy o żadnej epidemii, nie ma powodów do niepokoju. Służby zadziałały sprawnie. Pacjent nie jest obywatelem Polski, skierowanie do szpitala nastąpiło od razu po rozpoznaniu podejrzenia małpiej ospy. Wywiad epidemiczny został oczywiście już przeprowadzony, a dane dotyczące rodziny i osób, które kontaktowały się z chorym, zostały zebrane. Wszystkie te osoby są pod nadzorem sanepidu. Sam pacjent cały czas przebywa w szpitalu – mówi Wirtualnej Polsce Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Małpia ospa w Polsce. Co to jest małpia ospa?

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji.

Małpia ospa rozprzestrzenia się po świecie. Biden: jest to coś, o co wszyscy powinni się martwić

Osoby chore na małpią ospę, zakażone wirusem małpiej ospy oraz podejrzane o zakażenie będą obowiązkowo hospitalizowane. 21 dni wynosić będzie kwarantanna w przypadku narażenia na małpią ospę lub pozostawania w styczności z wirusem - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia.

dqt9ymm

Pod koniec maja minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia w reakcji na przypadki małpiej ospy w Europie. Treść ich opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji z adnotacją "skierowane do ogłoszenia".

Małpia ospa w Polsce. Trzy rozporządzenia Niedzielskiego

W pierwszym z rozporządzeń minister zdrowia ogłosił, że małpia ospa oraz zakażenia wirusem zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Drugie rozporządzenie nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania małpiej ospy lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie oraz potwierdzić w postaci papierowej lub elektronicznej.

Wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej. Obowiązkowa kwarantanna w przypadku ospy małpiej ma wynosić 21 dni - tak jak w przypadku Eboli (EVD), ospy prawdziwej oraz wirusowych gorączek krwotocznych - licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności.

dqt9ymm

Wszystkie trzy rozporządzenia mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqt9ymm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqt9ymm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj