Polska"W Polsce nie wzrosło zagrożenie grypą"

"W Polsce nie wzrosło zagrożenie grypą"

Na terenie Polski do tej pory nie odnotowano żadnych niepokojących zdarzeń, które mogłyby wskazywać na wzrost zagrożenia epidemią grypy - poinformował wiceminister zdrowia Adam Fronczak. Zaznaczył, że sytuacja epidemiologiczna jest na bieżąco monitorowana przez służby sanitarne.

"W Polsce nie wzrosło zagrożenie grypą"
Źródło zdjęć: © AFP

31.10.2009 | aktual.: 31.10.2009 16:35

Fronczak przypomniał, że negocjacje z firmami farmaceutycznymi w sprawie szczepionki przeciwko grypie A/H1N1 dobiegają końca. Powinna ona pojawić się w Polsce jeszcze w tym roku. - Chcemy, żeby była dostępna nie tylko dla grup ryzyka, ale także w aptekach. Prowadzimy działania w tym kierunku - podkreślił wiceminister zdrowia.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych pomaga polskim służbom ochrony zdrowia w wymianie informacji ze stroną ukraińską w związku z epidemią grypy A/H1N1 w tym kraju - poinformował tymczasem szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Jak podkreślił, MSZ nie jest wiodącym resortem w tej sprawie, ale udziela pomocy ministerstwu zdrowia i służbom sanitarnym. - W piwnicy MSZ nie mamy zapasów masek, czy szczepionek, więc nasza rola jest usługowa. Pomagamy naszym własnym służbom ochrony zdrowia w informowaniu ich na bieżąco o sytuacji na Ukrainie i w wymianie informacji z władzami ukraińskimi - powiedział Sikorski.

Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego poinformował, że do tej pory służby sanitarno-epidemiologiczne nie stwierdziły wzmożonego ruchu na granicach polsko-ukraińskich w województwach: podkarpackim i lubelskim. - Nie mamy zgłoszeń o osobach przyjeżdżających do Polski z objawami grypowymi. Jesteśmy w stałym kontakcie z służbami ukraińskimi - dodał.

Prezydencki minister Paweł Wypych powiedział, że Lech Kaczyński nie będzie na razie występował o informację w sprawie zagrożenia grypą. - Staramy się na bieżąco wszystkie te kwestie monitorować, jak na tę chwilę wydaje się, że służby sanitarne w kraju działają sprawnie - podkreślił.

W poniedziałek, w trybie przyspieszonym, odbędzie się posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy.

Według informacji GIS, polskie służby sanitarne podjęły działania profilaktyczne: monitorują sytuację, utrzymują kontakt i wymieniają się informacjami ze służbami medyczno-sanitarnymi Ukrainy, informują podróżnych przekraczających granicę o konieczności przestrzegania zachowań prozdrowotnych i zgłaszania się do lekarza pierwszego kontaktu, jeśli objawy grypy wystąpią u nich w ciągu siedmiu dni od powrotu z Ukrainy lub kontaktu z osobą chorą.

W związku z epidemią grypy A/H1N1 w dziewięciu regionach Ukrainy ogłoszono w piątek kwarantannę, w całym kraju zamknięto placówki oświatowe i odwołano imprezy masowe. Media odnotowują, że zaczyna brakować leków i narasta panika. Kijów poprosi o pomoc państwa, które posiadają szczepionki przeciw wirusowi nowej grypy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)