W piątek Lato z Radiem w Tarnowskich Górach
W piątek * Lato z Radiem*i Wirtualna Polska dotrą do Tarnowskich Gór - miasta położonego w centralnej części województwa śląskiego, w którym do dziś czuje się ducha jego górniczej przeszłości.
Już w połowie XVI wieku Tarnowskie Góry były największym ośrodkiem miejskim i górniczym na Górnym Śląsku, a także jednym z największych w całej Europie. Nic dziwnego więc, że większość zabytków związanych jest właśnie z górnictwem i jego rozwojem. Do najcenniejszych i wartych zwiedzenia należy Zabytkowa Kopalnia i Sztolnia „Czarnego Pstrąga”.
03.08.2000 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Warto tez odwiedzić pochodzący z XVI w. Dom Sedlaczka, który do XIX w. był siedzibą starostwa ziemi bytomskiej. Nazwę zyskał dzięki Janowi Sedlaczkowi, który w 1805 r. kupił dom i urządził w nim winiarnię. Winiarnia istnieje do dziś. Obecnie na piętrze mieści się Muzeum Miejskie założone w 1958 roku z przepięknym wystrojem i stropem z polichromią.
To oczywiście nie wszystkie ciekawe miejsca w Tarnowskich Górach. Należy wymienić jeszcze Neogotycki Ratusz, Dzwonncę Gwarków z XVI w., cały szereg zabytkowych kamienniczek, Dworek Szlachecki, którego gośćmi byli m.in. Johann Wolfgang Goethe i Julian Ursyn Niemcewicz. Dzięki tym obiektom, jak również przepięknej Starówce oraz wielu innym atrakcjom turystycznym, Tarnowskie Góry na stałe wpisały się w mapę turystyczną nie tylko naszego kraju, ale także i całej Europy.(mon)