W Peru zniszczono piramidę sprzed 5 tys. lat
To działanie celowe - piramidę zniszczono w wyniku sporu o ziemię - poinformował serwis internetowy Hispanically Speaking News. Kłócą się o nią władze Peru i dwie firmy budowlane roszczące sobie prawo do tego terenu - całego stanowiska archeologicznego El Paraiso znajdującego się na terenie prywatnej nieruchomości. Stanowisko to zostało w 2008 roku uznane przez rząd Peru za własność państwową jako miejsce położenia starożytnych zabytków kultury Peru.
05.07.2013 | aktual.: 05.07.2013 10:29
Na niestrzeżonym stanowisku El Paraiso pod osłoną nocy zniszczona została całkowicie jedna z części kompleksu budowli El Paraiso, a kilka innych uległo mniejszym uszkodzeniom. Według archeologa Marka Guillena Hugo za nieodwracalne zniszczenia odpowiedzialni są prawdopodobnie przedstawiciele firm budowlanych twierdzących, że teren stanowiska jest nadal ich własnością.
Cała piramida El Paraiso ma 6 metrów wysokości i jest jednym z najstarszych w Ameryce Południowej przykładów monumentalnej kamiennej architektury z okresu 3000-2000 r. p.n.e. Znajduje się w odległości kilku kilometrów na północ od miasta Lima - stolicy kraju.
Zdaniem naukowców stanowisko El Paraiso w okresie przedceramicznym (przed 1800 r. p.n.e.) miało ok. 3000 mieszkańców, a do wzniesienia jego wszystkich 12 budowli wykorzystano ponad 100 tysięcy ton kamiennego budulca. El Paraiso służyło prawdopodobnie jako miejsce przeprowadzania ceremonii religijnych.