Trwa ładowanie...
d2viiej
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Paryżu odsłonięto pomnik Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawła II odsłonięto w sobotę przy paryskiej katedrze Notre Dame. W uroczystości uczestniczyli m.in. mer stolicy Francji Anne Hidalgo, arcybiskup Paryża, kardynał Andre Vingt-Trois i metropolita łódzki, abp Marek Jędraszewski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik Jana Pawła II w Paryżu
Pomnik Jana Pawła II w Paryżu (PAP/EPA, Fot: Etienne Laurent)
d2viiej

Statua z brązu ma 3,6 metra wysokości i waży 1,5 tony. Jest dziełem rosyjskiego rzeźbiarza gruzińskiego pochodzenia Zuraba Cereteliego. Artysta podarował pomnik Polskiej Misji Katolickiej we Francji. W ten sposób chciał wyrazić swoją "wdzięczność za rolę odegraną przez Jana Pawła II w obaleniu radzieckiego totalitaryzmu".

Pomnik czekał cztery lata na znalezienie dla siebie właściwego miejsca w Paryżu. Z początku rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ksiądz infułat Stanisław Jeż proponował instalację pomnika na placu przed polskim kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Wniebowziętej w centrum Paryża.

W kwietniu 2012 r. władze miasta nie wyraziły jednak zgody na ten projekt zwracając uwagę na niedopasowanie estetyki pomnika do architektury i stylu kościoła.

d2viiej

Ostatecznie w lipcu 2014 r. wydane zostało pozwolenie na postawienie pomnika Karola Wojtyły na skwerze Jana XXIII przy katedrze Notre Dame.

"To musi być owoc cudu Jana XXIII, gdy spotkał się on w niebie z Janem Pawłem II po wspólnej kanonizacji" - żartuje Paweł Kostka de Sztemberg, odpowiedzialny za projekt w ramach Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

"Nie mogliśmy znaleźć lepszego miejsca na uhonorowanie pamięci Jana Pawła II, który stał na czele Kościoła katolickiego od 1978 do 2005 roku, aniżeli skwer noszący imię Jana XXIII, papieża w latach 1958-63" - dodaje Paweł Kostka de Sztemberg.

Powołana do życia w 1836 roku w Paryżu z inicjatywy m.in. Adama Mickiewicza Polska Misja Katolicka miała za zadanie organizację życia duchowego, kulturalnego i społecznego Polaków, którzy po powstaniu listopadowym wyemigrowali do Francji. Licząca obecnie 120 księży Misja, kierowana przez ks. Stanisława Jeża, spełnia wciąż podobne funkcje przy francuskiej Polonii.

d2viiej

Podziel się opinią

Share

d2viiej

d2viiej
Więcej tematów