Trwa ładowanie...
d3u1s80
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Oksfordzie ruszyły testy szczepionki na Ebolę

W Oksfordzie rozpoczęły się testy kliniczne eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola - informuje serwis BBC News Health.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Oksfordzie ruszyły testy szczepionki na Ebolę
(PAP/EPA, Fot: Anne Rayner/ Vanderbilt University)
d3u1s80

Prototypowa szczepionka wykorzystuje wirusa małpiego przeziębienia do przenoszenia pojedynczego białka charakterystycznego dla wirusa Ebola. Nie może więc wywołać choroby, ale powinna pobudzić wytwarzanie przeciwciał przeciwko wirusowi, który wywołał epidemię w Afryce.

Na początek szczepionka wstrzyknięta zostanie 60 zdrowym ochotnikom. Chodzi o ustalenie, czy szczepionka daje dobrą reakcję immunologiczną oraz czy ma mało skutków ubocznych. W ciągu dwóch do czterech tygodni przeprowadzone zostaną testy kliniczne, by sprawdzić poziom przeciwciał przeciwko groźnemu wirusowi.

Jak podaje BBC, w normalnej sytuacji badania na ludziach przed dopuszczeniem do użytku zupełnie nowej szczepionki musiałyby potrwać wiele lat, jednak trwająca epidemia zmusza do przyspieszenia tempa.

d3u1s80

Jeśli badania zakończą się sukcesem, szczepionka jeszcze przed końcem roku będzie mogła zostać użyta do uodparniania pracowników opieki zdrowotnej na zagrożonych epidemią obszarach. Do końca roku mogłoby być dostępnych około 10 tys. dawek.

W przyszłym miesiącu szczepionka zostanie także podana kolejnym ochotnikom w Afryce. W USA trwają również badania kliniczne nad inną szczepionką przeciwko Eboli.

Testowana w Oksfordzie szczepionka opracowywana jest przez firmę GlaxoSmithKline oraz amerykańskie National Institutes of Health. Badania finansowane są przez fundację Wellcome Trust, brytyjską agencję rządową Medical Research Council oraz brytyjskie Ministerstwo Rozwoju Międzynarodowego.

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone ogłosiły, że wyślą 3 tys. żołnierzy do Afryki Zachodniej, aby zbudowali szpitale i przeszkolili miejscowy personel w ograniczaniu szerzenia się wirusa.

Według oficjalnych danych liczba ofiar śmiertelnych epidemii spowodowanej przez wirusa ebola przekroczyła 2,4 tys. osób, jednak może być kilkakrotnie większa.

d3u1s80

Podziel się opinią

Share

d3u1s80

d3u1s80
Więcej tematów