Trwa ładowanie...
d44gd75

W Nowym Sączu stanął pomnik Piłsudskiego. Zastąpił monument Armii Czerwonej

Konny pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego został w niedzielę odsłonięty w Nowym Sączu. W ten sposób uczczono stulecie odzyskania niepodległości. Wcześniej w tym miejscu stał monument Armii Czerwonej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik Józefa Piłsudskiego umieszczono na cokole
Pomnik Józefa Piłsudskiego umieszczono na cokole (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
d44gd75

- Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość, a wskrzesicielem państwa był nie kto inny, tylko Józef Piłsudski. Już blisko 80 lat temu sądeczanie podjęli decyzję o budowie pomnika marszałka. Niestety, z przyczyn zawirowań historycznych do realizacji budowy wówczas nie doszło, aż w końcu 2012 na nowo odżyła ta idea – powiedział w niedzielę prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

W miejscu, w którym odsłonięto monument, do 2015 r. stał pomnik żołnierzy Armii Czerwonej. Pod nim spoczywały szczątki żołnierzy radzieckich. Wyburzono go, a prochy żołnierzy, nie bez oporów ze strony rosyjskiej, przeniesiono do kwatery wojskowej na sądeckim cmentarzu komunalnym.

- To miejsce stanie się placem uroczystości patriotycznych. Mamy się czym szczycić, bo pomnik jest hołdem dla tych wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę i wywalczyli odzyskanie niepodległości - dodał prezydent miasta.

d44gd75

Pomnik przedstawia marszałka Piłsudskiego siedzącego na jego koniu, Kasztance. Monument umieszczono na cokole.

Zobacz także: Sikorski: „W środku Warszawy leży niemiecki pancernik z II wojny światowej?

Źródło: radiomaryja.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44gd75

Podziel się opinią

Share
d44gd75
d44gd75
Więcej tematów