W nocy Księżyc odkryje Plejady
W nocy będziemy mieli okazję obserwacji odkrycia Plejad przez ciemny brzeg tarczy Księżyca - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum
Astronomicznego PAN w Warszawie.
06.08.2007 | aktual.: 06.08.2007 10:41
Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z zakryciem brzegowym, w którym Księżyc "muska" obiekt. Wtedy gwiazda, chowając się za wzniesienia na powierzchni Srebrnego Globu mruga do nas wielokrotnie.
Jednym z najciekawszych obiektów znajdujących się na niebie na drodze Księżyca jest jasna i efektowna gromada otwarta gwiazd o nazwie Plejady. Jest ona doskonale widoczna gołym okiem i leży na granicy konstelacji Perseusza i Byka, przypominając swym kształtem miniaturkę Wielkiego Wozu.
W nocy dojdzie do kolejnego w tym roku spotkania Księżyca i Plejad. Odkrycie tej gromady będzie widoczne przy ciemnym brzegu Srebrnego Globu, będącego po ostatniej kwadrze, a więc w konfiguracji bardzo efektownej dla obserwatora.
Zjawisko będzie można obserwować z terenu całej Polski, lecz dokładny moment zjawiska zależy od położenia obserwatora. Najwcześniej odkrycie dojrzą mieszkańcy okolic Krosna - już w okolicach 2:20 naszego czasu, a najpóźniej na północy naszego kraju - w okolicach 2:45.
Ponieważ Plejady składają się z wielu gwiazd, odkrycie będzie zjawiskiem stopniowym, w którym poszczególne gwiazdy będą wyłaniać się zza tarczy Srebrnego Globu.
Do obserwacji najlepiej użyć teleskopu, lunety lub lornetki umieszczonej na statywie. Wcale nie ma konieczności stosowania dużych instrumentów i dużych powiększeń, bo całe zjawisko bardzo efektownie wygląda nawet przy powiększeniach na poziomie 10-20x. Nie musimy więc dysponować specjalistycznym i wyszukanym sprzętem, aby cieszyć się urodą spektaklu zafundowanego nam przez naturę.