W niedzielę zagra Wielka Orkiestra
Licytacja średniowiecznej Wieży Ratuszowej w Dzierżoniowie (Dolny Śląsk) i moherowego beretu w Szczecinie, wyścig Mikołajów w Suwałkach, pokazy ratownictwa na jeziorze pokrytym lodem w Giżycku - to tylko niektóre z imprez tegorocznego XIV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Orkiestra" zagra w najbliższą niedzielę.
06.01.2006 | aktual.: 06.01.2006 09:12
W tym roku pieniądze będą zbierane na sprzęt ratujący życie dzieci poszkodowanych w wypadkach, w tym na naukę zasad udzielania pierwszej pomocy.
Do udziału w tegorocznym Finale zgłosiło się ok. 1,4 tys. sztabów z całej Polski oraz 24 zza granicy (m.in. w USA, Kanadzie, Szwecji, Egipcie). Pieniądze zbierać będzie ponad 120 tys. wolontariuszy. Finał, jak co roku, będzie transmitowany przez II Program TVP. Telewizja zarezerwowała blisko 8 godzin w ciągu 6 wejść antenowych podczas całego dnia. Orkiestrę wspierać będzie również Polskie Radio. Na antenie Programu 1 PR w ciągu dnia pojawią się relacje na żywo ze specjalnego stanowiska uruchomionego w finałowym studiu.
Z okazji finału m.in. Telekomunikacja Polska podarowała WOŚP 100 kart telefonicznych z serduszkami wykonanymi z 24-karatowego złota (zostaną one zlicytowane podczas finału), a Pałac Kultury i Nauki w Warszawie przekazał Fundacji Jurka Owsiaka pamiątkowy medal wybity z okazji 50-lecia PKiN (można go kupić na aukcji internetowej). Z okazji Finału w Warszawie w niedzielę częściej będzie kursować metro - Zarząd Transportu Miejskiego podjął decyzję, by w godzinach 15-19 zasilić linię metra dwoma pociągami, w godzinach 19-22 dołączą kolejne dwa.
Główny koncert XIV Finału w tym roku odbędzie się na Placu Defilad w Warszawie. W trakcie imprezy zagrają m.in. grupy: Wanda i Banda, Pogodno, Dżem. Między godziną 19 a 20 na scenie pojawi się Jurek Owsiak, a około godziny 20 - jak co roku - zebrani na warszawskim Placu Defilad będą mogli zobaczyć "światełko do nieba", czyli pokaz sztucznych ogni.
Kwesta na rzecz WOŚP odbędzie się również m.in. na warszawskim Bemowie, gdzie pojawi się około 400 wolontariuszy. Odbędzie się tam piknik charytatywny. Jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w symulacji egzaminu na prawo jazdy oraz obejrzeć pokazy skoków motocyklem crossowym i modeli sterowanych radiowo.
Na ulicach Gdańska kwestować będzie ok. 600 wolontariuszy. Zagrają Róże Europy, a członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa ADIUTARE zaprezentują pokaz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Na portalu internetowym www.trojmiasto.pl planowana jest m.in. licytacja plakatu zapowiadającego koncert Jeana-Michela Jarre'a z autografem artysty.
Beskidzki Finał WOŚP odbędzie się w schroniskach PTTK na Hali Krupowej i na Kudłaczach. W tym roku po raz pierwszy w regionie zostanie zorganizowany "Marsz Dla Orkiestry", którego trasa poprowadzi z Krakowa do najbliższego schroniska górskiego - na Kudłacze.
Pokazy ratownictwa na jeziorze pokrytym lodem oraz koncert orkiestry podwodnej to atrakcje Finału WOŚP w Giżycku. W Ostródzie Orkiestra wystawia na licytację most na rzece Drwęcy, a w Olsztynie policyjna więźniarka wozić będzie tych, którzy wylicytują na rzecz orkiestry bilety.
W Lublinie datki na WOŚP będzie "zbierał" m.in. trolejbus wyposażony w barek i stoliki. "Biletem obowiązującym na tej specjalnej linii będzie datek na WOŚP" - powiedział PAP rzecznik lubelskiego MPK Stanisław Wojnarowicz.
Zespoły IRA oraz Patrycja Markowska zagrają podczas krakowskiego Finału, gdzie cały dzień kwestować będzie ponad 1,2 tys. wolontariuszy. W przerwach między koncertami licytowane będą gadżety przekazane WOŚP, w tym jeden z czterech oryginalnie ozdobionych małych fiatów, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Do krakowskiej akcji włączyło się też Centrum Kultury Żydowskiej, w którym odbędzie się specjalny koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego pod dyrekcją Ryszarda Źróbka.
Podczas finału w Koninie (Wielkopolskie) będzie można wziąć udział w licytacji bluzy urodzonego w tym mieście kompozytora, zdobywcy Oscara - Jana A.P. Kaczmarka. Na licytację zostaną też wystawione: plakat reprezentacji Niemiec w skokach narciarskich podpisany przez skoczków, czapeczka czeskiego skoczka narciarskiego Jakuba Jandy i rękawice bokserskie Dariusza Michalczewskiego. Na ulicach Szczecina pojawi się około 2 tys. wolontariuszy. Na miejscowym deptaku zaśpiewają m.in. Maciej Maleńczuk, Homo Twist oraz Sidney Polak. W jednym z centrów handlowych wystąpią Papa Dance i Bartek Wrona. Podczas imprez będzie można wylicytować m.in. moherowy beret, który zachodniopomorskiemu wojewodzie Robertowi Krupowiczowi podarował nieznajomy mężczyzna, oraz dzwon z Kapitanatu Portu.
Białoruski zespół rockowy NRM zagra w Bielsku Podlaskim. Poza koncertem planowana tam jest m.in. licytacja możliwości nadania imienia żubrzątku z Białowieskiego Parku Narodowego.
Walki Bractwa Jaćwieskiego, wyścig Mikołajów oraz zespół ABBA Show to niektóre z atrakcji wielkiego finału w Suwałkach (Podlaskie).
6-metrowy Miś z wikliny, kopia misia z kultowego filmu Stanisława Barei, będzie główną atrakcją śląskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanego w Mysłowicach. Koncertować będą tam m.in. Kayah, Negatyw, Andrzej Smolik, Zakopower i Ścianka.
W Dzierżoniowie po raz piąty będzie licytowana średniowieczna wieża ratuszowa. Licytacja rozpocznie się już w sobotę. Zwycięzca otrzyma poświadczony specjalnym, okolicznościowym certyfikatem tytuł Honorowego Gospodarza Wieży na rok 2006. Będzie on upoważniał do bezpłatnego wstępu na galerię widokową wraz z rodziną i przyjaciółmi. Nazwisko Honorowego Gospodarza uwiecznione zostanie w Kronice Miasta i Roczniku Dzierżoniowskim.
Mieszkańcy Kłodzka chcą pobić w czasie finału WOŚP rekord w przyrządzaniu i pieczeniuá100-metrowego szaszłyka oraz smażeniu naleśników na patelni o średnicy 1,80 m. Ponadto odbędą się m.in. walki sumo.
Podczas podkarpackiego finału WOŚP w Krośnie licytowane będą m.in. koń huculski, szklane serce wykonane przez hutników z Krośnieńskich Hut Szkła, dwutygodniowy pobyt w sanatorium Górnik w Iwoniczu Zdroju - powiedział PAP Ryszard Sudyka z Krośnieńskiego Domu Kultury. Na rynku wystąpią m.in. Monika Brodka i lwowski teatr Woskresinnia. Prezentowane będą pokazy ratownictwa medycznego oraz straży pożarnej i ratowników bieszczadzkiej grupy GOPR.
Na Starym Rynku w Bydgoszczy w niedzielne popołudnie i wieczór wystąpi ponad 20 zespołów, grup tanecznych, kapel rockowych, orkiestr strażackich. Na zakończenie odbędzie się koncert Małgorzaty Ostrowskiej. W Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" zaplanowano biegi narciarskie i przejażdżki zaprzęgami konnymi. W Toruniu gwiazdą wieczoru będzie zespół Coma, którego lider Piotr Rogucki jest laureatem przyznawanej w grodzie Kopernika nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego za 2004 r.