W niedzielę Prawybory Września 2005
Ponad 33 tys. mieszkańców Wrześni
(Wielkopolskie) i okolic będzie mogło wziąć udział w
niedzielnych Prawyborach Września 2005. O głosy mieszkańców
Wrześni zabiegać będą 22 komitety wyborcze.
Dotychczas swój udział w prawyborach zgłosiły 23 komitety wyborcze: 11 w prawyborach parlamentarnych: Platforma Janusza Korwin-Mikkego, Ogólnopolska Koalicja Obywatelska "OKO", Platforma Obywatelska, SLD, Samoobrona, PSL, Partia Demokratyczna, SdPl, Polska Partia Pracy, Ruch Patriotyczny, Dom Ojczysty - i 12 w prezydenckich: Henryka Bochniarz, Andrzej Lepper, Włodzimierz Cimoszewicz (w środę Cimoszewicz ogłosił, że rezygnuje z kandydowania), Donald Tusk, Stanisław Tymiński, Jarosław Kalinowski, Liwiusz Ilasz, Janusz Korwin-Mikke, Marek Borowski, Jan Pyszko, Daniel Podrzycki oraz Leszek Bubel.
Wszystkie partie czy komitety uczestniczące w prawyborach będą miały własne stoisko wyborcze. Stoiska będą zlokalizowane w Parku Dzieci Wrzesińskich oraz na Starym Rynku.
Prawybory nadzorować będzie Centralna Komisja Wyborcza. Przewodniczy jej prof. Marek Szewczyk z Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Na terenie gminy wyborcy oddawać będą głosy w 26 komisjach obwodowych, w których będzie pracowało 150 osób - pracowników samorządowych.
Głosowanie przeprowadzone będzie według zasad ordynacji prawyborczej. 15 lokali wyborczych będzie się znajdować w mieście Września, a 11 - w okolicznych wsiach. Uprawnionych do głosowania jest 33,5 tys. mieszkańców miasta i gminy. Punkty wyborcze czynne będą w godzinach od 8:00 do 18:00. Wyniki prawyborów zostaną ogłoszone przed godz. 20.00 w niedzielę.
W czasie prawyborów zorganizowane zostaną dwie debaty kandydatów w wyborach parlamentarnych i jedna kandydatów w wyborach prezydenckich, oprócz tego każdy komitet wyborczy będzie mógł wystąpić na specjalnej scenie prezentacyjnej.
Z udziału w prawyborach ze względu na "niereprezentatywność" poglądów mieszkańców Wrześni wobec wyników w całym kraju zrezygnowały PiS i LPR.
Pierwsze prawybory parlamentarne odbyły się we Wrześni w 1993 r., a prawybory prezydenckie w 1995 r. W ówczesnych prawyborach parlamentarnych, tak samo jak w wyborach krajowych, wygrał Sojusz Lewicy Demokratycznej przed Unią Demokratyczną i Unią Pracy. Wyniki tych prawyborów i wyborów krajowych były zbieżne do siódmego miejsca włącznie. Z kolei dwa lata później, w prawyborach prezydenckich we Wrześni, tak jak w wyborach krajowych, wygrał Aleksander Kwaśniewski przed Lechem Wałęsą.