W Nepalu osiągnięto porozumienie ws. rządu
Główne partie polityczne w Nepalu
osiągnęły porozumienie w sprawie podziału stanowisk w
rządzie tymczasowym - poinformowały nepalskie źródła oficjalne.
Jeszcze w niedzielę gabinet premiera Giriji Prasada Koirali zostanie zaprzysiężony przed tymczasowym parlamentem.
W nowym rządzie po raz pierwszy zasiądą maoiści, jeszcze do niedawna zaangażowani w otwartą walkę z władzami. W listopadzie ubiegłego roku podpisali w Katmandu historyczne porozumienie pokojowe, formalnie kończące 10-letnią wojnę domową, w której zginęło ponad 13 tys. ludzi.
Maoiści stanowią obecnie po ugrupowaniu premiera - Kongresie Nepalskim - drugą co do wielkości frakcję w tymczasowym parlamencie i mają 83 deputowanych w 330-miejscowej izbie.
Wstępne porozumienie dotyczące podziału stanowisk rządowych osiągnięto już w piątek; maoiści otrzymali pięć ministerstw, pozostałe siedem partii podzieliło między siebie dalsze 16 resortów.
Wszystkie organa państwowe w Nepalu mają obecnie charakter tymczasowy, gdyż kraj po zakończeniu wojny domowej szykuje się do wyborów powszechnych. Wyznaczono je na 20 czerwca, a głównym zadaniem tymczasowego rządu i parlamentu jest właśnie ich przygotowanie. Po wyborach nowy parlament m.in. zredaguje konstytucję i zdecyduje, czy kraj pozostanie królestwem, czy też - jak chcą maoiści - przekształci się w republikę.