Trwa ładowanie...
d2f2nru
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Moskwie początek rozmów między syryjską opozycją a reżimem

W Moskwie rozpoczęła się kolejna runda negocjacji między przedstawicielami syryjskiego reżimu i opozycji tolerowanej przez reżim w Damaszku. Głównym tematem rozmów mają być kwestie humanitarne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Moskwie początek rozmów między syryjską opozycją a reżimem
(AFP, Fot: Krill Kudryavtsev)
d2f2nru

W komunikacie rosyjskiej dyplomacji napisano, że celem spotkania "jest stworzenie sprzyjających warunków do rozpoczęcia merytorycznych negocjacji między syryjskim rządem a opozycją, aby uzyskać narodowe porozumienie i doprowadzić do politycznego uregulowania kryzysu w Syrii".

Według analityków spotkanie skoncentruje się głównie na kwestiach humanitarnych ze względu na brak postępów na froncie politycznym od pierwszej tury rozmów, która zakończyła się w styczniu bez żadnych konkretnych rezultatów. Obserwatorzy zwracają też uwagę, że to pierwsze spotkanie od wypowiedzi sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, który nie wykluczył włączenia do negocjacji syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada.

Rosja apeluje o cierpliwość

d2f2nru

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow na konferencji prasowej zaapelował o cierpliwość i podkreślił, że wziąwszy pod uwagę "ilość przelanej w Syrii krwi nie wyznaczono żadnego ostatecznego terminu" dla rozmów.

Do Moskwy udali się przedstawiciele opozycji uznawanej za "bliską" reżimowi w Damaszku. Wielu delegatów zostało dobranych przez syryjskie władze. Damaszek storpedował ponadto wysiłki organizatorów, odmawiając zniesienia zakazu podróży ciążącego na niektórych opozycjonistach.

Rozmowy w stolicy Rosji mają potrwać do 9 kwietnia.

ONZ szacuje, że w konflikcie zbrojnym w Syrii, który rozpoczął się w marcu 2011 r. od pokojowych protestów przeciw rządom Asada, zginęło co najmniej 200 tys. ludzi, a ponad 11 mln musiało opuścić swoje domy.

d2f2nru

Podziel się opinią

Share

d2f2nru

d2f2nru
Więcej tematów