Trwa ładowanie...
d3fyrk2

W Meksyku dymisja ministra z powodu wizyty Trumpa

• Luis Videgaray Caso został odwołany w środę w związku z rolą jaką odegrał w organizacji wizyty kandydata GOP w wyborach prezydenckich, Donalda Trumpa, w Meksyku
• - Ta wizyta została odebrana w Meksyku jako kompletne fiasko, które sprawiło, że minister stracił wszelką wiarygodność - ocenił Augustin Barrios z lewicowej, opozycyjnej Partii Rewolucji Demokratycznej
• Jest on wieloletnim współpracownikiem prezydenta Enrique Peny Nieto, a także minister finansów w jego rządzie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Meksyku dymisja ministra z powodu wizyty Trumpa
(PAP/EPA, Fot: JORGE NUNEZ)
d3fyrk2

Pena Nieto poinformował o dymisji Videgaraya Caso podczas konferencji prasowej zwołanej w stolicy Meksyku w środę. Wskazał też jego następcę - Josego Antonia Maede, który pełnił już funkcję ministra finansów i kredytu publicznego w czasach, gdy prezydentem Meksyku był Felipe Calderon (2006-12).

Videgaray Caso - uważany przez opozycję za pomysłodawcę i architekta pośpiesznie zorganizowanej wizyty Donalda Trumpa w Meksyku "był jedynie wykonawcą woli rządu, który spodziewał się, że zapraszając Trumpa skłoni go do złagodzenia tonu i wycofania się z niektórych kontrowersyjnych pomysłów" - zauważa agencja Reutera.

Także Reuters dodaje, że nie bez wpływu na odwołanie Videgaraya Caso jest pogarszająca się sytuacja gospodarcza Meksyku.

d3fyrk2

- Ta wizyta została odebrana w Meksyku jako kompletne fiasko, które sprawiło, że minister stracił wszelką wiarygodność (...) To była przysłowiowa kropla, która przelała czarę goryczy - ocenił Augustin Barrios z lewicowej, opozycyjnej Partii Rewolucji Demokratycznej.

Barrios jest autorem projektu ustawy dającej rządowi dodatkowe uprawnienia w zwalczaniu kontrowersyjnych pomysłów Trumpa. Została ona skierowana do meksykańskiego parlamentu.

Środowa wizyta Trumpa nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Po spotkaniu z meksykańskim prezydentem republikański kandydat do Białego Domu potwierdził, że zamierza zbudować "mur" na granicy z Meksykiem, by zahamować napływ nielegalnych imigrantów z tego kraju. Co więcej, już po powrocie do USA, Trump znowu zaczął głosić, że koszty budowy ogrodzenia powinien ponieść Meksyk.

Na wspólnej konferencji z meksykańskim prezydentem, Trump zapowiedział też renegocjację układu NAFTA, jako zbyt korzystnego dla Meksyku.

d3fyrk2

Amerykańskie środki masowego przekazu komentowały ubiegłotygodniową wizytę Trumpa w Meksyku jako próbę częściowego choćby naprawienia szkód, jakie wywołały jego poprzednie wypowiedzi na temat imigrantów z Meksyku. Na jesieni nazwał ich "gwałcicielami i handlarzami narkotyków".

Wizyta nie została dobrze przyjęta przez meksykańską opozycję. Byli prezydenci tego kraju: Vincente Fox i Felipe Calderon potępili Nieto za wspólne wystąpienie z politykiem znienawidzonym - jak podkreślili - w Meksyku. Fox i Calderon należą do centroprawicowej Partii Akcji Narodowej (PAN), w opozycji do rządzącej obecnie w Meksyku Partii Instytucjonalno-Rewolucyjnej (PRI).

Trumpowi tymczasem, jak zauważają komentatorzy, wizyta dała okazję do zaprezentowania się "po prezydencku". Kandydat GOP pokazał się jako przywódca szczerze zatroskany o los Amerykanów i negocjujący z prezydentem obcego państwa w ich najlepiej pojętym interesie.

Zobacz także: Trump: "Obama jest założycielem ISIS"

d3fyrk2

Podziel się opinią

Share

d3fyrk2

d3fyrk2
Więcej tematów