PolskaW majowy weekend wypatrujmy ptaków

W majowy weekend wypatrujmy ptaków

Długi majowy weekend jest doskonałą okazją do wypatrywania: jaskółek, bocianów, kukułek, jerzyków i żołn w ramach akcji Spring Alive - zachęca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Na stronie akcji: www.springalive.net zarejestrowano ponad 25 tys. obserwacji, ale tylko tysiąc z Polski.

W majowy weekend wypatrujmy ptaków
Źródło zdjęć: © WP.PL | Internauta Rysiek16t

30.04.2013 | aktual.: 10.05.2013 15:57

Polska jest jednym z najbogatszych w ptaki krajów Europy. Niezależnie od miejsca, w którym spędzimy tegoroczną "długą majówkę", będziemy mieli okazję zobaczyć i usłyszeć wiele z nich. OTOP namawia do zwrócenia uwagi na pięć gatunków, które są obiektem obserwacji tysięcy uczestników akcji Spring Alive.

Na specjalnie zaprojektowanej stronie www.springalive.net można rejestrować spotkania z bocianem, jaskółką dymówką, kukułką, jerzykiem i powszechnie występującą, zwłaszcza na południu Europy, żołną.

- Podczas spacerów po lesie uda nam się pewnie usłyszeć kukułkę, na łąkach spotkamy bociany szukające pokarmu dla swoich partnerów lub wykluwających się piskląt, a szukając spokoju na wsi możemy podpatrywać życie jaskółek dymówek - wyjaśnia specjalista ds. komunikacji w OTOP Antoni Marczewski.

Jego zdaniem spędzenie majówki w mieście wcale nie oznacza straty szansy na ciekawe obserwacje. - W majowe wieczory warto wpatrywać się w niebo, bo właśnie wtedy najłatwiej wypatrzyć na jego tle żerujące jerzyki. Choć są podobne do jaskółek, bliższe pokrewieństwo łączy je z kolibram - zaznacza.

Na stronie akcji Spring Alive zarejestrowano dotychczas 561 spotkań z bocianem, co daje Polsce 5. miejsce w europejskim rankingu, w którym wyprzedza nas m.in. niewielka Macedonia. Dopiero 8. miejsce zajmujemy pod względem liczby obserwacji jaskółki dymówki (284 wpisy), a w kategorii nasłuchiwania kukułek zamykamy pierwszą dziesiątkę (72 obserwacje). Wróciły do nas pierwsze jerzyki, za to na powrót bajecznie kolorowych żołn trzeba jeszcze chwilę zaczekać.

- Poza dodawaniem własnych obserwacji portal daje możliwość śledzenia map i wykresów dokumentujących ptasią migrację, dzielenia się zdjęciami, korzystania z szerokiej oferty gier i zabaw edukacyjnych. Wypatrywanie ptasich posłańców wiosny i dzielenie się obserwacjami to propozycja dla całej rodzin - mówi koordynator projektu Hanna Rachwald z OTOP.

Do tej pory na stronie www.springalive.net zarejestrowano ponad 25 tys. obserwacji, z czego 10 tys. pochodzi z Włoch. W ścisłej czołówce znajdują się również Rosja, Białoruś i Macedonia. Polska, z której pochodzi niecałe tysiąc obserwacji, w łącznym rankingu plasuje się na 7. miejscu. Na zmianę kolejności zostały prawie dwa miesiące, bo tegoroczna edycja Spring Alive kończy się 21 czerwca.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)