Trwa ładowanie...
dp7382s

W kweście na Starych Powązkach zebrano ponad 160 tysięcy złotych

Pierwszego dnia kwesty na Powązkach zorganizowanej już po raz 40. na rzecz ratowania zabytków tej najstarszej stołecznej nekropolii zebrano ponad 160 tys. zł - poinformował przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, Marcin Święcicki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aktorka Emilia Krakowska kwestuje na Starych Powązkach
Aktorka Emilia Krakowska kwestuje na Starych Powązkach (PAP, Fot: Rafał Guz)
dp7382s

Kwesta "Ratujmy Zabytki Powązek" będzie kontynuowana w niedzielę. Swój udział w niej zadeklarowało 250 przedstawicieli świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego, m.in. Maja Komorowska, która weźmie udział w kweście po raz 39., Zofia Kucówna, Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Kowalewski.

Pojawią się także przedstawiciele młodszego pokolenia aktorskiego np. Piotr Adamczyk, Mateusz Damięcki czy Magdalena Schejbal. Udział w kweście wzięła też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Kwestę wsparł m.in. prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronatem tegoroczny jubileusz 40-lecia Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Prezydent na Powązki, gdzie spoczywa jego ojciec prof. Zygmunt Komorowski, przybył w sobotę wraz z rodziną.

dp7382s

- Dziękuję wszystkim, którzy chcą zbierać pieniądze, ale szczególnie serdecznie dziękuję tym, którzy chcą wrzucić choć parę złotych, aby przyłożyć rękę w ten sposób do naprawdę pięknego, mądrego dzieła, które jest cząstką naszej pamięci, nie tylko indywidualnej, ale i pamięci zbiorowej - mówił dziennikarzom Komorowski.

Zbiórka na rzecz cmentarza na wileńskiej Rossie

Datki można było składać do skarbonek kwestarzy, a także do skarbony stojącej obok grobu Jerzego Waldorffa. Kweście, jak co roku, towarzyszy zbiórka na rzecz cmentarza na wileńskiej Rossie, gdzie pochowane jest serce Józefa Piłsudskiego.

W ubiegłym roku podczas kwesty udało się zebrać 233 tys. zł. Dzięki tym funduszom wyremontowano główną bramę Powązek, Bramę św. Honoraty. Rozpoczęto również odnawianie i odświeżanie Al. Zasłużonych. Liczy ona 109 grobów, z czego ok. 60 udało się zrobić w tym roku. Wyremontowano także 12 innych nagrobków m.in. Melchiora Wańkowicza.

dp7382s

W przyszłym roku planowana jest kontynuacja prac w Al. Zasłużonych, m.in. przy okazałej kaplicy z herbem Sas-Lachnicki. Renowacji ma zostać poddany też grób Adolfa Dygasińskiego, gdzie konserwatorzy podejmą próbę odtworzenia słynnej rzeźby śpiącego wyżła, która została skradziona. Planowane jest również odnowienie sześciu innych cennych artystycznie nagrobków, m.in. rodziny Szymanowskich.

40. kwesta na rzecz zabytków Starych Powązek

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami organizuje kwesty od 1974 r. Jego założycielem i wieloletnim przewodniczącym był pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Ten zasłużony nie tylko dla Starych Powązek, lecz również nekropolii na wileńskiej Rossie i lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego działacz zmarł w 1999 r. Został pochowany na Starych Powązkach.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu (obecnie to już ok. 43 ha) z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu znanych Polaków, poza wybitnymi twórcami z Al. Zasłużonych, spoczywają tam także m.in. Henryk Wieniawski i Krzysztof Kieślowski.

dp7382s

Zobacz także:

dp7382s

Podziel się opinią

Share
dp7382s
dp7382s
Więcej tematów