PolskaW kweście na Starych Powązkach zebrano ponad 160 tys. zł

W kweście na Starych Powązkach zebrano ponad 160 tys. zł

- W dniu Wszystkich Świętych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie na rzecz ratowania zabytków tej najstarszej stołecznej nekropolii zebrano ponad 160 tys. zł - poinformował przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.

W kweście na Starych Powązkach zebrano ponad 160 tys. zł
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

01.11.2013 20:37

Kwesta "Ratujmy Zabytki Powązek" potrwa do 3 listopada. Na Starych Powązkach pieniądze na zabytki zbierano po raz 39.

W dniu Wszystkich Świętych na Starych Powązkach kwestowało 180 osób, w tym prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.

Kwestę wsparł m.in. prezydent Bronisław Komorowski, który przybył na Stare Powązki wraz ze swoją matką Jadwigą. Na Powązkach spoczywa ojciec prezydenta prof. Zygmunt Komorowski.

Swój udział w kweście zadeklarowali m.in. Maja Komorowska, Daniel Olbrychski, Alina Janowska, Irena Santor, Krzysztof Kowalewski, Jerzy Karwowski i Marian Opania. Tradycyjnie w zbieraniu pieniędzy pomagają członkowie zespołu Mazowsze oraz Towarzystwa Miłośników Kolejnictwa. Do kwesty w tym roku przyłączyło się także Bractwo Kurkowe.

Pieniądze z kwesty przeznaczone będą na odnowienie kolejnych powązkowskich zabytków. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami w tym roku zapowiedział renowację ponad 100 nagrobków z Alei Zasłużonych oraz bramy św. Honoraty z rzeźbą legionisty rzymskiego w todze i hełmie z pióropuszem.

W Alei Zasłużonych spoczywają wybitni polscy twórcy. W założonej w 1925 r. alei jako pierwszego pochowano pisarza i noblistę Władysława Reymonta. Spoczęli tam też m.in. dwaj lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, autor "Mitologii" Jan Parandowski, reżyser teatralny Stefan Jaracz, poeta Leopold Staff, śpiewak Jan Kiepura. Nie ma już wolnych miejsc w Alei Zasłużonych, osoby wybitne chowane są w jej pobliżu lub w najstarszych kwaterach w rejonie kościoła św. Karola Boromeusza.

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami działa od 39 lat. Założycielem i wieloletnim przewodniczącym komitetu oraz pomysłodawcą zaduszkowych kwest na Cmentarzu Powązkowskim był pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Ten zasłużony nie tylko dla Starych Powązek, lecz również nekropolii na wileńskiej Rossie i lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego działacz zmarł w 1999 r. Został pochowany na Starych Powązkach. Do skarbonki ustawionej w czasie kwesty obok jego grobu trafia zazwyczaj najwięcej pieniędzy.

W czasie kwest zaduszkowych na rzecz renowacji zabytków na Starych Powązkach w ostatnich latach udawało się uzbierać od 200 do 250 tys. W 2012 r. zebrano 214,9 tys. zł.

Dzięki tym funduszom oraz dotacjom z warszawskiego magistratu i resortu kultury odnowionych zostało 16 kaplic i nagrobków. Wśród nich znalazły się m.in. pochodząca z początku XIX w. klasycystyczna kaplica Zdrojewskich, nagrobek rodziny Norblinów oraz grobowiec rodziny jednego z największych polskich poetów Cypriana Kamila Norwida.

Pod adresem www.komitetpowazkowski.home.pl można zapoznać się z pracami renowacyjnymi.

Stare Powązki to najstarsza warszawska nekropolia. Według szacunków od założenia Cmentarzu Powązkowskiego w 1790 r. pochowanych zostało tu milion osób. Na cmentarzu spoczywają ludzie zasłużeni dla kraju, politycy, wojskowi, uczeni, pisarze, aktorzy, lekarze. Na Starych Powązkach chowano żołnierzy wszystkich powstań i wojen od insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r. po powstanie warszawskie w 1944 r.

W ostatnim roku na Starych Powązkach spoczęły m.in. śpiewaczka operowa Maria Fołtyn, matka Lecha i Jarosława Kaczyńskich Jadwiga Kaczyńska oraz aktorka Lucyna Winnicka.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)