Trwa ładowanie...
d1ur7d3
26-07-2010 14:10

W krakowskich szpitalach brakuje krwi

W dwóch największych krakowskich szpitalach brakuje krwi grupy minus. Z tego powodu niektórzy pacjenci muszą czekać na operację. Dzieje się tak dlatego, że zamiast 3 tys. osób miesięcznie, w Krakowie podczas wakacji oddaje krew tylko półtora tysiąca osób.

d1ur7d3
d1ur7d3

A potrzeby są większe niż w innych miesiącach - choćby dlatego, że w czasie wakacji jest więcej wypadków drogowych. - Od 15 czerwca do 15 lipca tego roku było ich 158, 179 osób zostało rannych - mówi Michał Kondzior z biura prasowego policji. Dla porównania, w styczniu było niemal trzy razy mniej wypadków (64) i rannych (76).

Dla "wypadkowców" jest żelazna rezerwa krwi w szpitalach. - Zawsze ją mamy - mówi Leszek Gora, rzecznik szpitala im. Żeromskiego. - Natomiast, jeśli stan zdrowia nie wymaga natychmiastowej operacji, pacjenci muszą kilka dni poczekać na operację - przyznaje. Podobnie jest w szpitalu im. Rydygiera. Tam pacjenci czekają do tygodnia.

- Podczas wakacji zawsze jest z krwią problem. W tym roku szczególnie brakuje krwi grupy minus - mówi Jolanta Zatorska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. To jedyna jednostka, która zaopatruje Małopolskę w świeżą krew.

Świeżą, bo woreczek (450 ml) pobrany od dawcy, nie może być przechowywany dłużej niż 42 dni. Dlatego ani centrum, ani szpitale nie mogą sobie zrobić zapasów na wakacje.

d1ur7d3

Duże szpitale starają się zawsze mieć po 5 - 10 takich woreczków z każdej grupy krwi. Teraz jest to jednak niemożliwe. A wystarczy jeden poważny wypadek, by zużyć cały zapas (dla jednej osoby, np. z pękniętą śledzioną i wątrobą, schodzi ok. 6 woreczków z jednej grupy krwi).

Jedynym ratunkiem w takim wypadku są akcje oddawania krwi. W sobotę 31 lipca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, podczas pielgrzymki krwiodawców z całej Polski, będzie można oddać krew dla szpitali. Na miejscu będzie supernowoczesny, świeżo oddany do Krakowa autokar - przenośny punkt poboru krwi. Za 2,5 mln zł kupiło je ministerstwo zdrowia. - To pierwszy tego typu autobus w Małopolsce - mówi Zatorska.

Krew mogą oddawać pełnoletni mieszkańcy i turyści, w godz. 8 - 15, w dolnej części bazyliki. Powinni przedtem coś zjeść - nie mogą być na czczo.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj