Trwa ładowanie...
d1qqjkl

W krajach UE plaże i woda są czyste

Prawie wszystkie plaże w krajach Unii Europejskiej przeszły pomyślnie testy i okazały się bezpieczne dla wczasowiczów - poinformowano w środę w Brukseli.

Share
d1qqjkl

Doroczny raport Komisji Europejskiej pokazuje, że na 97% plaż w 15 krajach UE woda jest czysta. Dzięki znacznym inwestycjom wszystkich krajów członkowskich w oczyszczanie ścieków, utrzymuje się tendencja do poprawiania jakości wody w kąpieliskach w Europie - powiedziała komisarz UE ds. środowiska, Margot Wallstroem.

W UE wymagane jest regularne kontrolowanie kąpielisk morskich i śródlądowych, w celu sprawdzenia, czy ścieki i odchody zwierzęce nie zanieczyściły ich bakteriami, powodującymi choroby przewodu pokarmowego lub oddechowego.
Najczystsze plaże są w Belgii. Najgorzej wypadły testy we Francji - wynika z raportu. 93% jezior i rzek w krajach UE, w których kąpią się ludzie, okazało się bezpieczne dla zdrowia.

Dobre wiadomości zmącił jednak inny raport Komisji, z którego wynika, że wiele krajów UE nie oczyszcza ścieków przed odprowadzeniem ich do rzek i morza, mimo że przepisy nakazują to.

Według najnowszych danych, z grudnia 1998 roku, takie znane miasta nadmorskie jak Brighton w Wielkiej Brytanii i San Sebastian w Hiszpanii wypompowują ścieki wprost do morza. Mimo to oba miasta przeszły test czystości wody przy plażach. (aka)

d1qqjkl

Podziel się opinią

Share
d1qqjkl
d1qqjkl
Więcej tematów