Trwa ładowanie...
dt0kubg
IAR

W Kościele anglikańskim kobiety będą biskupami

W Kościele anglikańskim kobiety będą mogły być biskupami. To decyzja obradującego w Yorku synodu tego Kościoła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Kościele anglikańskim kobiety będą biskupami
(PAP, Fot: Ady Kerry)
dt0kubg

Decyzja synodu dotyczy tylko Kościoła anglikańskiego w samej Anglii. W Szkocji i Irlandii już dwa lata temu uchwalono udzielanie kobietom sakry biskupiej, a w Walii - w grudniu zeszłego roku.

Kościół Anglikański w Anglii opowiedział się za równouprawnieniem kobiet przy wyborze biskupów. - Ordynacje biskupie kobiet od zawsze wzbudzały emocje - mówi Ewa Jóźwiak, prezes synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.

Jej zdaniem kontrowersje biorą się z tradycji. - Do tej pory to mężczyźni trzymali rząd dusz- dodaje.

dt0kubg

Ewa Jóźwiak nie jest kapłanem, jednak w swoim Kościele stoi wyżej od biskupa, który jest mężczyzną. Ponadto od jedenastu lat w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Polsce ordynuje się kobiety na duchownych. - Święcenie kobiet nie powinno mieć nic wspólnego z równouprawnieniem - dodaje pani prezes. I dodaje, że liczy się tylko to, czy ktoś będzie dobrze prowadził wiernych.

Przeciwnicy święceń pań na księży i biskupów także u Anglikanów mówią o feministycznym wymyśle. - Na pewno poprawność polityczna nie może tu być argumentem - zgadza się z nimi Ewa Jóźwiak. Choć prezes zdaje sobie sprawę, że takie podejście weszło już do Kościołów. - Dla mnie nie jest to jednak żaden argument - podkreśla. Według niej miejsce poprawności politycznej jest gdzie indziej, a nie w Kościele.

Kobiety są już święcone na biskupów w amerykańskim odłamie anglikanizmu - Kościele Episkopalnym, w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i na Kubie.

Dzisiejsza decyzja może utrudnić kontakty ekumeniczne między Anglikanami na Wyspach Brytyjskich i Watykanem. Stolica Apostolska nie aprobuje świeceń kobiet.

dt0kubg

Kościół anglikański jest wyznaniem państwowym, więc zmianę muszą teraz zatwierdzić obie izby parlamentu i królowa. Jest to jednak z góry przesądzone, bo premier David Cameron poparł już w weekend ideę dopuszczenia kobiet do wszystkich funkcji w Kościele. W listopadzie dojdzie do zatwierdzenia odpowiednich zmian w prawie kanonicznym. Zwierzchnik duchowy anglikanów, arcybiskup Canterbury Justin Welby powiedział BBC, że jest szansa, by pierwsza kobieta-biskup została powołana na początku 2015 roku. Arcybiskup Welby dodał, że ucieszyłby się, gdyby za jego życia kobieta została również arcybiskupem Canterbury.

dt0kubg

Podziel się opinią

Share
dt0kubg
dt0kubg
Więcej tematów