ŚwiatW Kongresie ponownie ustawa w sprawie zniesienia wiz dla Polaków

W Kongresie ponownie ustawa w sprawie zniesienia wiz dla Polaków

Dwóch kongresmenów ze stanu Illinois - Mike Quigley i Aaron Schock oraz senator Mark Kirk - wniosło ponownie do Kongresu projekt ustawy, która powinna przyspieszyć włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego do USA.

W Kongresie ponownie ustawa w sprawie zniesienia wiz dla Polaków
Źródło zdjęć: © AFP | Jim Watson

Turystyczny ruch bezwizowy

Zaprezentowany w poniedziałek projekt jest podobny do wniesionego do Izby Reprezentantów i Senatu USA w styczniu ub. roku. Prezydent Barack Obama zadeklarował wtedy swoje poparcie dla tego projektu. Jednak Kongres nie uchwalił w ubiegłym roku tej ustawy.

Ustawa (Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act), wniesiona ponownie do obu izb Kongresu i sponsorowana przez senatora i kongresmanów z obu partii ze stanu Illinois, modyfikuje kryteria wejścia danego kraju do programu turystycznego ruchu bezwizowego do USA (Visa Waiver Program - VWP) w sposób, który może ułatwić ich spełnienie przez Polskę. Wejście do tego programu daje prawo przyjazdu do USA bez wizy na okres do 90 dni.

Trzydzieści siedem krajów obecnie kwalifikuje się do ruchu bezwizowego i wypełnia kryteria ustalone przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego we współpracy z Departamentem Stanu. Obowiązujące obecnie kryteria odsetka odmów wiz i przedłużeń pobytu w USA po ich wygaśnięciu nie są korzystne dla Polski, która w dalszym ciągu jest wyłączona z ruchu bezwizowego. Ustawowe kryterium wejścia do programu ustala odsetek nielegalnych przedłużeń pobytu w USA na poziomie nie przekraczającym 3 procent.

Wniesiona ponownie do Kongresu ustawa, podobnie jak projekt z ubiegłego roku, przewiduje rozluźnienie kryterium odsetka odmów. W projekcie jest zapis pozwalający sekretarzowi Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (resortu odpowiedzialnego m.in. za sprawy imigracyjne) na indywidualne włączanie do tego programu także krajów, które mają większy odsetek odmów - do 10 procent - jeżeli obywatele tego kraju nie zagrażają bezpieczeństwu USA. Uchwalenie takich zmian otwierałoby Polsce drogę do włączenia do programu ruchu bezwizowego (VWP).

"Bliskie związki z Polską"

"Polska jest bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i pełni poważną rolę w operacjach NATO w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afganistanie. Teraz jest czas, by wyrazić poparcie dla naszego polskiego sojusznika i pozwolić obywatelom tego kraju na podróżowanie bez wiz do USA, przywileju, z którego korzystają prawie wszyscy nasi bliscy, demokratyczni sojusznicy" - napisał w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej republikański senator Mark Kirk, jeden ze sponsorów ustawy. Senator z Illinois został odznaczony w ub. roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za jego działania na rzecz zniesienia wiz dla Polaków.

Inny ustawodawca z Illinois, republikański kongresman Aaron Schock, podkreślił bliskie związki jego stanu z Polską. Chicago, które leży na terytorium stanu Illinois, jest jednym z największych skupisk Polaków za granicą. Zdaniem Schocka włączenie Polski do ruchu bezwizowego będzie także korzystne dla Stanów Zjednoczonych, szczególnie dla amerykańskiej gospodarki.

"Odwiedziłem Kraków i Polskę po raz pierwszy w 2011 roku. Podczas mojej wizyty spotkałem się z polskim prezydentem Bronisławem Komorowskim, który przekonał mnie, że rozszerzenie programu ruchu bezwizowego umocni więzi między naszymi krajami i będzie miało korzystny wpływ na amerykańską gospodarkę" - napisał kongresman Schock w oświadczeniu.

Demokratyczny kongresman z Illinois Mike Quigley, lobbujący od kilku lat na rzecz zniesienia wiz dla polskich obywateli, uważa, że zmienienie "przestarzałych" kryteriów decydujących o udziale danego kraju w programie VWP jest konieczne.

"Mam nadzieję, że ustawa zostanie szybko przyjęta w Kongresie i trafi na biurko prezydenta, otwierając Polsce raz na zawsze drzwi (do programu ruchu bezwizowego)" - napisał kongresman z Illinois Mike Quigley w komunikacie.

Jak obliczono, w 2010 roku do USA przybyło ponad 17 milionów obywateli krajów objętych ruchem bezwizowym. Stanowili oni 65 procent wszystkich odwiedzających Stany Zjednoczone. Podczas swojego pobytu wydali prawie 61 mld dolarów, z czego do budżetu wpłynęło 9 mld dol.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)