PolskaW Kaliszu odsłonięto pomnik legionistów

W Kaliszu odsłonięto pomnik legionistów

Dwumetrowy pomnik upamiętniający legionistów - żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego - odsłonięto w Kaliszu. Monument stanął w pobliżu miejsca, w którym w latach 1932-1940 istniało mauzoleum legionistów.

W 1932 r. przeniesiono tutaj z pobliskiego Szczypiorna prochy zmarłych w czasie internowania w 1917 r. żołnierzy marszałka. Złożono je w specjalnym sarkofagu i umieszczono w mauzoleum, zbudowanym w oparciu o wzory takich budowli w starożytnej Grecji. Na podstawie kwadratu ze stopniami usytuowano sześć kolumn z napisem "Cześć bojownikom o wolność".

W 1940 r. Niemcy zburzyli mauzoleum i częściowo zdewastowali istniejący wokół cmentarz. W latach 1960-1970 zbudowano tutaj szkołę i osiedle mieszkaniowe. Szczątki legionistów przeniesiono potajemnie na jeden z miejscowych cmentarzy i złożono do wspólnego grobowca. Na cmentarzu w Szczypiornie pochowano później Ukraińców, Tatarów, Gruzinów, Anglików, Włochów, Niemców, Litwinów i Białorusinów.

W sierpniu 1927 r. odbył się w Kaliszu doroczny Zjazd Legionistów. Marszałek Piłsudski mówił wtedy do swoich żołnierzy: "Ja, jako reprezentant ówczesny Legionów, powędrowałem do Niemiec, do więzienia, a wielu z was powędrowało do mniej wygodnych ubikacyj. Mnie, jako generałowi, nie chciano robić zbyt wielkich przykrości i dawano mi życie generalskie w więzieniu, podczas gdy was czekały gorsze rzeczy - bo Szczypiorno i Benjaminów nie należały do przemiłych ubikacyj".

Pomysłodawcami budowy pomnika są członkowie Związku Inwalidów Wojennych RP. "Chcieliśmy upamiętnić to szczególne miejsce" - powiedział przewodniczący kaliskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Wincenty Pawlaczyk. Poinformował, że w przyszłym roku zostanie umieszczona obok pomnika tablica z nazwiskami siedmiu legionistów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)