W Jeleniej Górze powietrze znów będzie czyste
Wkrótce rozpocznie się likwidacja ciepłowni Zabobrze, która zanieczyszcza atmosferę i emituje szkodliwe substancje.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało właśnie umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, który przekaże na ten cel 7 mln zł. Cała inwestycja pochłonie 23 mln zł.
- Ciepło produkować będzie tylko elektrociepłownia Miasto, która zostanie gruntownie zmodernizowana - zapewnia prezes Andrzej Latuszek.
Na terenie ciepłowni Zabobrze powstanie kotłownia olejowa. Będzie to rezerwowe źródło ciepła, uruchamiane tylko w sytuacjach krytycznych, np. podczas wielkich mrozów. Budynek zostanie rozebrany, a teren pójdzie pod młotek.
- Wreszcie te kominy przestaną szpecić krajobraz. Oby tylko rachunki za ciepło nie urosły - mówił nam Robert Kędruś, mieszkaniec Zabobrza.
Wykonano już pierwsze projekty i ogłoszono pierwsze przetargi. Prace zakończą się jednak dopiero w 2011 roku. Wtedy mieszkańcy odczują efekty, jednak na niższe rachunki nie mają co liczyć.
- Rachunki nie będą mniejsze, jednak nie powinny też być dużo wyższe - uspokaja Jacek Golonka, wiceprezes PEC.
Inwestycja spowoduje dużą poprawę jakości powietrza, szczególnie w centrum i na terenie Zabobrza, dzielnicy-sypialni miasta.
- To dobra informacja, gdyż ze względu na ukształtowanie powierzchni w Kotlinie Jeleniogórskiej utrudnione jest tzw. przewietrzanie - wyjaśnia Magda Ciechanowicz z delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Codzienne pomiary jakości powietrza prowadzi stacja w Cieplicach. Przekroczenia norm pojawiają się jedynie w przypadku stężenia pyłów. Jest to widoczne przede wszystkim zimą, kiedy ludzie zaczynają palić w piecach. I nierzadko palą, czym popadnie. Aby to zmienić, potrzebna jest zmiana systemu ogrzewania na ekologiczne. I to w tysiącach domów.